Fot. Muppetshop.pl

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Fot. Muppetshop.pl
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
12 kwi 2016 10:28

Jak urządzić pokój dziecka? Podpowiada architekt Agata Słoma

Aranżacja dziecięcego pokoju nie jest, wbrew pozorom, łatwą sprawą. Aby sprostać wymaganiom małego mieszkańca, musimy przede wszystkim poznać jego potrzeby.

Każdy, niezależnie od wieku ma własne upodobania. Agata Słoma, architekt i kreatorka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem i zarazem wnętrzarska blogerka jest zdania, że dotyczy to także dzieci które, niezależnie czy mają 2 czy 7 lat, doskonale wiedzą co lubią i co im się podoba

- Dziecko doskonale wie czy woli łóżko piętowe czy zwykłe, czy toleruje róż, a może woli kolor czerwony – podkreśla Agata Słoma. – Jeśli już nie pozwala nazywać się dzieckiem, to jest duże prawdopodobieństwo, że zechce pokój w kolorze szarym, biało - czarnym lub granatowym. Oczywiście rodzice mają więcej szczęścia, gdy wybierze jasny kolor ścian, bo za dwa lata z pewnością będzie trzeba je przemalować. Wszak gust zmienia się z wiekiem.

Miejsce do przechowywania
Jeżeli mamy już najważniejsze, uwzględniające oczekiwania dziecka, ustalenia dotyczące najistotniejszych dla niego elementów wystroju pokoju, powinniśmy pomyśleć o jego roli użytkowej i wygospodarowaniu przestrzeni do przechowywania zabawek czy ubrań.
Kluczowa sprawa w pokoju dziecięcym to miejsce na przechowywanie zabawek – zwraca uwagę architektka. – Najlepiej jest zaplanować dużo miejsca na drobiazgi w taki sposób, aby łatwo i szybko można było zgarnąć rzeczy z podłogi i schować je na swoje miejsca. Pudła i wszystko co można łatwo przenieść będą znakomicie się do tego nadawały.

Ważną kwestią jest także szafa na ubrania dziecka. Na tyle przestronna i pojemna, aby mogły się w niej zmieścić także te, w których dziecko będzie dopiero chodziło lub już powoli z nich wyrasta.
Idealna będzie szafa z podziałami na sekcje – podpowiada Agata Słoma. – Warto tak zaprojektować wnętrze szafy, aby dziecko miało swobodny dostęp do wybranej części swoich ubranek.

Postaw na meble "rosnące" razem z dzieckiem
Urządzając pokój dziecka powinniśmy pamiętać także o tym, że ono wciąż rośnie, a co za tym idzie - może szybko „wyrastać” z mebli. Warto mimo wszystko zadbać o to, aby miało ono meble we właściwej dla siebie skali. Jak osiągnąć kompromis?
Z pomocą przychodzą meble „rosnące” wraz z wiekiem dziecka – radzi Agata Słoma. – Na rynku jest spory wybór zarówno mebli w skali dziecka, jak i tych, które można zmieniać i przekształcać, zależnie od jego wzrostu.

 • Naucz dziecko dobrego gustu

  Arch. Agata Słoma
  Arch. Agata Słoma

  Agata Słoma, architekt
   Jako dorośli lubimy to, z czym dorastaliśmy. Warto więc zadbać o dobry gust naszych dzieci od najmłodszych lat. O to aby dorastały w otoczeniu naturalnych materiałów, drewna, tkanin dobrej jakości, estetycznych wzorów i dobrze dobranych kolorów. Szmaciane lalki są o wiele piękniejsze od plastikowych. To nic, że w przedszkolu dzieci bawią się wszystkim. Niech w domu mają to, co dla nich najlepsze.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH