Biały kolor we wnętrzu przynosi spokój, wpływa na dobre samopoczucie oraz łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody, jednak w nadmiarze może wywoływać odczucie chłodu. Warto więc połączyć go z żywym, energetycznym kolorem. Fot. Miretto.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Biały kolor we wnętrzu przynosi spokój, wpływa na dobre samopoczucie oraz łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody, jednak w nadmiarze może wywoływać odczucie chłodu. Warto więc połączyć go z żywym, energetycznym kolorem. Fot. Miretto.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
02 cze 2015 10:56

Kolory w pokoju dziecka. Jakie wybrać?

Kolory, które otaczają dziecko bardzo duży wpływ na jego zachowanie i rozwój. Jakie więc barwy powinny zdobić dziecięcy pokój?

Kolory mają wpływ na zachowanie dzieci, wspierają ich rozwój poznawczy i emocjonalny - dowodzą badania June McLeod, opublikowane w International Journal of Pediatrics. Pomagają również zwiększyć otwartość dziecka na współpracę i dzielenie się z innymi, redukują napięcie i agresję oraz ułatwiają maluchom uspokajanie się i zasypianie. Na ile zatem pomagamy dzieciom kolorami?

Dziecięcy pokój to zazwyczaj najbardziej barwne pomieszczenie w całym domu. O ile w sypialni czy kuchni wolimy stonowane odcienie, o tyle dzieci otaczamy kolorami. Jakie kolory wybieramy najczęściej Z badań przeprowadzonych przez markę Dekoral Fashion w ramach akcji Kolorowa Polska wynika, że Polacy są zwolennikami łączenia kolorów w dziecięcych pokojach ton w ton. Barwy są żywe, ale nie kontrastują ze sobą i najczęściej są odcieniami niebieskiego, różu i zieleni.

Łączenie kolorów w pokoju dziecka na zasadzie dopasowania barw sąsiadujących ze sobą na "kole barw" to dobre rozwiązanie zwłaszcza z perspektywy psychologii. Zestawienia kontrastowych barw może nadmiernie pobudzać i aktywizować dziecko – tymczasem jego pokój ma być przystanią, w której bezpiecznie zasypia po całym dniu zabawy i wysiłku. June McLeod, terapeutka dziecięca, podkreśla, że pastelowe, dopasowane do siebie barwy, budują spokojne i bezpieczne dla dziecka środowisko, w którym dzieci łatwiej się relaksują.

Na dziecko wpływają nie tylko barwy otoczenia, ale też ubrań. Statystyki pokazują, że najczęściej stawiamy na klasykę – białe buty i odporna na zabrudzenia czarna koszulka - takie zestawienie wybiera 12% badanych. Pozostałe najczęściej spotykane barwy ubranek są już mocno osadzone w tradycyjnych wzorcach. Połączenie błękitów (dla chłopców) i odcieni różu (dla dziewczynek) wybiera po 8% Polaków i są to zdecydowanie najbardziej typowe dla dzieci kolory.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH