Pokój trzyletniej dziewczynki, która właśnie rozpoczęła swoją przygodę w przedszkolu. Projekt: Kamila Snela (Wnętrzomania)

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Pokój trzyletniej dziewczynki, która właśnie rozpoczęła swoją przygodę w przedszkolu. Projekt: Kamila Snela (Wnętrzomania)
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Archiconnect.pl
24 kwi 2018 14:10

Dla dziewczynki, dla chłopca, dla rodzeństwa - zobacz nasze propozycje

Aranżacja pokoju dziecka tylko z pozoru wydaje się prosta. Ważne, żeby było kolorowo i wesoło? Owszem, ale musimy też pamiętać, że własny pokój powinien służyć dziecku jako miejsce wyciszenia, nauki i rozwijania swoich pasji.

Najważniejsze, aby pokój był dostosowany do wieku dziecka, by odpowiadał jego zainteresowaniom i potrzebom, tak pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Wyposażenie musi być przystosowane do wzrostu i możliwości dziecka, a także stymulować na różnych płaszczyznach jego rozwój.

Inaczej będzie wyglądać wnętrze przygotowane dla niemowlaka, inaczej dla przedszkolaka, ucznia czy nastolatka. Sztuką jest dobór kolorów i motywu przewodniego tak, aby pokój mógł rosnąć wraz z dzieckiem. Jeśli mała księżniczka widzi świat wyłącznie w różowych barwach, postawmy na różowe dodatki: poduszki, skrzynie i organizery na zabawki, uchwyty mebli itp. Neutralny kolor ścian w odcieniach bieli czy szarości, pozwoli lepiej wyeksponować te elementy, a przy tym szybko się nie znudzi.

Jak zaaranżować pokój nastolatka? Zobacz, co radzi architekt

Istotny dla funkcjonalności dziecięcego pokoju jest czytelny podział wnętrza na strefy: zabawy, odpoczynku (snu), nauki i rozwoju umiejętności oraz pasji. A wszystko to najczęściej na przestrzeni kilkunastu metrów kwadratowych... Zadbajmy o to, by zabawki miały swoje określone miejsce, a dziecko mogło samodzielnie wyjmować i chować je w szufladach, sakwach, pudełkach czy innych organizerach. Zwróćmy też uwagę na oświetlenie pokoju. Najlepiej, aby biurko czy stolik do pracy znajdowały się przy oknie, przez które wpadać będzie dużo dziennego światła. Dyskretne oświetlenie przy łóżku pozwoli dziecku się wyciszyć, a z drugiej strony czuć się bezpiecznie.

Czasami wnętrze ma więcej niż jednego lokatora. W tym przypadku powinniśmy zadbać o to, aby każde z dzieci miało swój własny, wyraźnie wydzielony kącik. Nawet kilkuletnie dzieci od czasu do czasu potrzebują prywatności i bezpiecznego azylu, który należy tylko do nich.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Regalka.pl, 2018-05-18 00:13:41

    Piękny pokój, a w nim nasze gałki do mebli. Jak miło !

POLECAMY W SERWISACH