Łóżeczko dziecięce: propozycja dla niemowląt. Model: Royal Baby. Fot. Baby Best

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Łóżeczko dziecięce: propozycja dla niemowląt. Model: Royal Baby. Fot. Baby Best
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
17 maj 2017 11:26

Łóżeczko dziecięce: propozycje dla najmłodszych

Niemowlę sypia bardzo dużo, a sen ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Łóżeczko dla niego może być tradycyjne, drewniane, lub bardziej mobilne, turystyczne. Niektóre modele łóżeczek mogą służyć dziecku nawet po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego.

Tradycyjne łóżeczka szczebelkowe są najczęściej kupowane przez rodziców. W zależności od producenta różnią się wzornictwem, kolorem i rodzajem drewna, ewentualnie płyty MDF, a także sposobem wykończenia.

Łóżeczko tradycyjne – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kupując łóżeczko zwróć uwagę, czy jego wykonane jest zgodnie z europejską normą PN-EN 716-1:1999 oraz z normą PN-EN 1130-1-2001. Normy te określają wymagania bezpieczeństwa dla łóżeczek i kołysek dziecięcych.

Ponadto często producenci zaznaczają, że łóżeczko posiada atest Zakładu Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego oraz atesty Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Technologii Drewna. Informacji o atestach, jakie posiada dane łóżeczko, szukaj w opisie producenta.

Wymiary i wykonanie

Łóżeczko powinno być wykonane z gładkiego materiału, nie może być w nim żadnych zadziorów ani drzazg, farba i lakier nie mogą się łuszczyć; łóżeczko musi być pomalowane bezpiecznymi i ekologicznymi lakierami, które posiadają atesty PZH i są zgodne z normą PN-EN 71-3 :1998
krawędzie muszą być pozbawione ostrych kantów, nie może mieć dekoracyjnych wycięć, w których mogłaby uwięznąć główka dziecka. Ponadto, wykorzystywane okucie, czyli mocowania i wzmocnienia elementów drewnianych, powinno pozwalać na wielokrotny montaż i demontaż łóżeczka.

Odstępy między szczebelkami nie mogą być mniejsze niż 2,5 cm, żeby rączka, czy nóżka dziecka nie uwięzła między nimi, ani większe niż 6 cm, aby nie zmieściła się między nimi główka dziecka
boki powinny mieć wysokość co najmniej 60 cm. Przy regulowanej głębokości dna łóżeczka, przy najwyższym ustawieniu wysokość nie powinna być mniejsza niż 30 cm.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH