• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 kwi 2012 14:23

Arne i jego fotel: kultowy mebel projektu słynnego designera

Choć ma ponad 50 lat, do dziś nic nie stracił na swojej ponadczasowości. Zobaczcie, jaką historia kryje się za powstaniem jednego z najsłynniejszych foteli XX wieku – Egg projektu Arne Jacobsena.

 

Arne Jacobsen
' title=
Jeden z czołowych duńskich architektów XX wieku, uznawany za ojca duńskiego wzornictwa. Urodził się w 1902 roku w Kopenhadze, zmarł w roku 1971. W Danii wcielał w życie modernistyczne idee Le Corbusiera i Miesa van der Rohe, projektował budynki użyteczności publicznej, osiedla, zajmował się także wzornictwem przemysłowym. Oprócz fotela Egg inne jego znakomite projekty to m.in.: krzesło Ant, fotel Swan czy seria stalowych naczyń Cylinda-Line – wszystkie one stały się hitami eksportowymi duńskiego wzornictwa. W zaprojektowanym przez niego futurystycznym wnętrzu hotelu Royal w Kopenhadze kręcono „Odyseję kosmiczną” Stanleya Kubricka.
.

Światowej sławy duński projektant stworzył fotel Egg w 1958 roku dla holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Fotel był tylko częścią szerszego projektu – Jacobsen zaprojektował wszystkie elementy architektoniczne hotelu, podobnie jak wszystkie meble. To jednak Egg stał się niekwestionowaną gwiazdą światowego designu. I to on zaczął zupełnie nowy trend we wzornictwie, zapoczątkowując także nową technologię produkcji mebli, które odtąd coraz częściej pod tapicerką kryły wytrzymałą, silną piankę, dającą nieograniczone możliwości projektowe. Podobnie jak w 1958 roku, także i dziś fotel jest produkowany przez znakomitą duńską firmę Fritz Hansen. Trafia nie tylko do mieszkań prywatnych – dzięki swojemu unikalnemu kształtowi zapewniającemu wrażenie prywatności nawet w tłumie, do dziś ozdabia także przestrzenie publiczne na całym świecie.

' title=
fot. Fritz Hansen/A Tak Design

W skrócie Nazwa: Egg Producent: Fritz Hansen Projektant: Arne Jacobsen Rok powstania: 1958 Konstrukcja: baza z satynowanego polerowanego aluminium, forma z pianki poliuretanowej, tapicerowany tkaniną lub skorą naturalną Cena: od 20 tys. zł

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH