• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
16 lis 2010 11:51

Biel kontra czerń

Białe czy czarne? Światło czy cień? Czy zdecydować się na wybór jednej opcji czy może lepiej połączyć dwa przeciwieństwa w udany duet? O zaletach i wadach bieli i czerni we wnętrzu mówią projektanci wnętrz.

Czerń to elegancja

' title=
Uwielbiam wnętrza z czernią. Oczywiście, jak to ma miejsce ze wszystkim, czarny kolor powinien być stosowany z umiarem. Najważniejszą zaletą czerni jest to, że dodaje wnętrzu spokoju i równowagi. Jednak należy przy tym pamiętać, że musi być zawsze zastosowana w przemyślany sposób. Jako kolor dominujący może być bowiem zbyt wyrazista i przytłaczająca. Z tych powodów proponowałabym raczej zastosowanie jej jako koloru dopełniającego. Decydując się na wnętrze w tym kolorze należy jednak pamiętać, że, jak większość ciemnych kolorów, czerń wymaga szczególnej dbałości o porządek – niestety widać na niej każdy pyłek.
Myślę, że z wyczuciem użyty kolor czarny może pojawić się w każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie najlepiej zaprezentuje się jednak we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Piękna czarna podłoga w kuchni będzie świetnym kontrapunktem dla jaśniejszych mebli. Sypialnia w czerni z dodatkiem bieli i czerni z pewnością rozpali nasze zmysły. Czarne wykończenie mebli w salonie nada pomieszczeniu ponadczasowej elegancji, natomiast w łazience czerń doda pożądanego luksusu. Moim zdaniem ciekawie prezentują się również meble wykończone czarnym szkłem. Dla miłośników czerni zdecydowanie polecałabym także czarne oświetlenie - elegancki żyrandol nada wnętrzu szalenie modnego stylu glamour.
Arch. Małgorzata Brewczyńska, Studio Projektowe Inventive Interiors.

Czerń to szlachetność

Czarny jest kolorem, który znakomicie współgra z innymi barwami, podkreślając je i ożywiając. Czerń cudownie zaprezentuje się chociażby ze świeżą bielą oraz wyrazistą czerwienią. Pięknie zagra również z szalenie modnymi ostatnio jaskrawymi kolorami: żółcią, zielenią czy turkusem. A w połączeniu ze złotem i brązem stworzy wnętrze wyjątkowo luksusowe. Kubistyczna sofa Passo to tegoroczna nowość. Cena: od ok. 2.400 zł (dwuosobowa), Gala Collezione.

Gala Collezione
fot. Gala Collezione

Klasyczny fotel Klimt połyskuje czernią. Cena: ok. 1.390 zł. Meble Vox.

Meble Vox
fot. Meble Vox

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH