• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
07 marz 2014 05:52

Jak pracować sprawniej i skuteczniej?

Chyba każdy przedsiębiorca z czasem musi zmierzyć się z poprawą efektywności pracy. Analiza zadań pracowników i wybór odpowiedniej metody działania pozwala na zwiększenie możliwości firmy i podwyższenie jej zysków.

Według badań przeprowadzonych przez Brain Share IT w kilkudziesięciu biurach rachunkowych w Polsce, zoptymalizowanie procedur działania nie tylko przyspiesza pracę, ale i obniża koszty obsługi klienta. - Właściwa reorganizacja pracy powala na obniżenie kosztów księgowania o 20-30% i przyspieszenie pracy z dokumentami nawet do 50% – mówi Krzysztof Wojtas z zespołu Saldeo Smart. Wprowadzenie zmian wiąże się z podwyższeniem jakości obsługi klienta, co może być kartą przetargową na konkurencyjnym rynku usług księgowych.

Podziel zadania

Chaos czasem bywa twórczy, jednak nie sprzyja funkcjonowaniu firmy. Dlatego tak ważny jest czytelny podział zadań między pracowników. Dzięki temu, każdy wie za co jest odpowiedzialny i kogo w razie nieobecności ma zastępować. To pozwala uniknąć wielu nieporozumień czy niejasnych sytuacji.

Przed rozdziałem zadań warto wyszczególnić wszystkie czynności, które wykonuje księgowa. To pozwoli na optymalne rozdzielenie pracy między pracowników, np. przyjmowanie dokumentów, ich skanowanie, wprowadzanie do programu, księgowanie itp. Skupienie się na wąskim zakresie czynności zwiększa wydajność pracy. 

Zarządzaj czasem

Jeśli specyfika lub rozmiar firmy nie pozwalają na czytelny rozdział zadań pomiędzy pracowników, rozwiązaniem jest skuteczne zarządzanie czasem pracy. Chodzi o wydzielenie czasu na wykonywanie określonych czynności tak, aby uniknąć ciągłego przechodzenia z jednego zadania do następnego. Skupienie się na określonej czynności jest nie tylko bardziej wydajne, ale i korzystne dla samego pracownika. 

Współpraca z systemem

Tu z pomocne okażą się zewnętrzne aplikacje, które skutecznie wspierają pracowników działu księgowego. Jedną z czynności, która w księgowości może odbywać się bez udziału człowieka jest odczytywanie faktur. Dzięki aplikacjom do odczytywania skanów dokumentów eliminowany jest proces ich ręcznego wprowadzania. Gdy program odczytuje rachunki, pracownik może zająć się innymi zadaniami. W ten sposób równolegle wykonywane są dwie czynności, co znacznie przyspiesza pracę.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH