• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 lut 2011 07:00

Król wyobraźni

Projekty Eero Arnio, pochodzącego z Finlandii designera, od lat 60. ubiegłego wieku nie przestają zaskakiwać lekkością formy i nieograniczoną wręcz wyobraźnią. Nic dziwnego, że, podobnie jak ich twórca, osiągnęły już status gwiazd popkultury.

Ogromny sukces Eero Arnio, który okrzyknięty został jednym z najbardziej genialnych twórców we wzornictwie przemysłowym XX wieku, zaczął się trochę przypadkowo od projektu niezwykłego fotela w kształcie kuli wykonanego z tworzywa sztucznego. Gdy fotel został zaprezentowany na targach meblowych w Kolonii (a był to rok 1966), okazał się prawdziwą furorą, w ciągu kilku dni sprzedając się do kilkudziesięciu krajów.

Tak zaczęła się kariera mebla zwanego Ball Chair, a tym samym jego twórcy, Eero Arnio. Wkrótce potem powstała inna wersja Ball Chair, która co najmniej dorównała popularnością swojej poprzedniczce. Fotel Bubble Chair zachwycał oryginalnym kształtem, transparentnością, zastosowanym materiałem, szybko też stał się ikoną nie tylko designu, ale wręcz popkultury.

Międzynarodową sławę fińskiego designera potwierdziły kolejne projekty, takie jak Pony Chair czy Screw Table. Mimo pewnych przerw projektant pracuje do dnia dzisiejszego. Wśród jego późniejszych dzieł są chociażby kultowe już meble dla dzieci Tipi i Puppy czy krzesło Trioli.

Choć jego projekty znalazły już miejsce w wielu muzeach designu na całym świecie, energia i świeżość projektów Arnio gwarantują, że w kwestii wzornictwa nie powiedział jeszcze z pewnością ostatniego słowa. Eero Arnio w zaprojektowanym przez siebie fotelu Ball Chair. Krzesło dostępne jest Polsce, m.in. w sklepie Zoom Design. Cena: ok 23.000 zł, www.zoomzoom.pl.

www.zoomzoom.pl
fot. ADELTA

Fotel Bubble Chair to niekwestionowana gwiazda designu. Do dziś gra w wielu hollywoodzkich filmach i teledyskach. Pozował też m.in. w amerykańskim Playboyu. Wykonany ze szkła akrylowego, wyposażony w skórzane poduchy, jest wyjątkowo wygodny, a do tego wygląda zjawiskowo w każdym wnętrzu. Cena: ok. 14.900 zł, www.zoomzoom.pl.

www.zoomzoom.pl
fot. ADELTA

Zaprojektowany w 1991 roku niezwykły stół Copacabana został stworzony jako druga połówka duetu z równie zjawiskowym krzesłem Pastil. Ze względu na zastosowany materiał świetnie nadaje się na zewnątrz, do łazienek czy basenów.

ADELTA
fot. ADELTA

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH