Greenery we wnętrzach. Fot. Black Red White

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Greenery we wnętrzach. Fot. Black Red White
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
27 lut 2018 09:15

Trendy 2018 - Greenery nadal na topie

Kolor Roku wybierany jest przez Instytut Pantone od niemal 20 lat. Greenery został wybrany kolorem roku 2017. Co zmieniło się w branży wnętrzarskiej dzięki greenery w ciągu minionego roku?

Od momentu ogłoszenia „greenery” Kolorem Roku 2017 w polskim Internecie ukazało się ponad tysiąc artykułów z wykorzystaniem jego nazwy. Ponad połowa związana była z branżą wnętrzarską. Uwzględniając wpisy na portalach społecznościowych nazwa koloru pojawiła się ponad sześć tysięcy razy. „Greenery”, jak mało który kolor, pociągnął za sobą znaczące zmiany w sposobie urządzania wnętrz w naszym kraju. Co dokładnie zawdzięczamy zeszłorocznemu wyborowi Instytutu Pantone?

Globalny zespół ekspertów Instytutu Pantone od prawie 20 lat, rok w rok, typuje jedną barwę, która najlepiej odzwierciedla bieżące trendy. Wybory Pantone Color Institute są z reguły bardzo trafne i typowane kolory rzeczywiście odgrywają zauważalną rolę - szczególnie w branżach, w których barwy mają szczególne znaczenie – wnętrzarskiej, designu, modowej. Zmiany jakie w wystroju wnętrz uruchomił wybór na 2017 rok były tak znaczące, że warto im poświęcić chwilę.

Według analizy przygotowanej przez platformę monitoringu Newspoint, w polskim Internecie od momentu ogłoszenia zieleni barwą ubiegłego roku ukazało się ponad tysiąc artykułów z wykorzystaniem słowa „greenery”. Spośród wszystkich publikacji ponad połowa (53%) powiązana była z branżą wnętrzarską, a mniej niż jedna trzecia z branżą modową (30%). Wybory Pantona mają wpływ nie tylko na modę i wnętrza. Analiza artykułów z wykorzystaniem tego słowa wykazała na przykład, że aż siedem procent z nich dotyczyło branży elektronicznej. Jeśli pod uwagę weźmiemy także posty z mediów społecznościowych, to okaże się, że o Kolorze Roku 2017 wspominano ponad sześć tysięcy razy. W social media „greenery” używano najczęściej w kontekście wnętrz - 33% wszystkich publikacji, natury – 31% wzmianek i dopiero na trzecim miejscu stylizacji modowych - 21% i 7% dotyczących urody. Zieleń, jak mało która barwa do tej pory, wprowadziła w naszym kraju wiele zmian w sposobie urządzania wnętrz.

Dzięki „greenery” do branży z impetem wdarły się ciemniejsze odcienie – szmaragdowy i butelkowy – i to właśnie one były jednymi z najmocniejszych trendów kolorystycznych poprzedniego roku. Polacy pokochali nasyconą zieleń we wnętrzach i coraz śmielej zaczynają z nią eksperymentować. Ciemna zieleń pozwoliła na przełamanie dyktatu biało-szarych wnętrz w typie skandynawskim, któremu z ogromną chęcią podporządkowali się Polacy. Dosłowne przeniesienie koloru „greenery” do wnętrzarskiej mody można było znaleźć głównie w dodatkach. 

Z pewnością jednak wybór Instytutu przyczynił się do podtrzymania trwającej od 2015 roku mody na żywe rośliny we wnętrzach, którą dodatkowo wzmocnił powrót trendu na naturalne materiały – drewno i marmury. Dzięki ciemnej zieleni i ciemnym odmianom koloru niebieskiego pojawiła się alternatywa dla jasnych, neutralnych wnętrz w typie skandynawskim. Poza tym wnętrza w ogóle "nabrały koloru". Obecnie głośno jest już o wyborze Instytutu Pantone na rok 2018, ale wątpliwe jest czy żywy fiolet będzie w stanie zagrozić zieleni, którą Polacy pokochali dzięki ”greenery”. Źródło: Newspoint

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH