W przestronnym salonie klimat vintage buduje fototapeta z motywem zniszczonej przez czas ściany. Fot. Picassi.pl.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

W przestronnym salonie klimat vintage buduje fototapeta z motywem zniszczonej przez czas ściany. Fot. Picassi.pl.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
23 sty 2015 11:28

Urządzamy salon w stylu vintage

Uwielbiasz stylowe wnętrza, które tworzą niepozbawione duszy meble i przedmioty? Czy też kochasz wygodę jaką dają nowoczesne rozwiązania? Jeżeli nie chcesz iść na kompromis - salon w stylu vintage jest właśnie dla Ciebie.

Styl vintage najczęściej kojarzy się nam z nieco niemodnymi, przestarzałymi aranżacjami – trącącymi myszką, dalekimi od nowoczesnych rozwiązań, pozbawionymi przysłowiowego pazura. Nic jednak bardziej mylnego. Ten tak popularny na Zachodzie trend aranżacyjny to kwintesencja ducha awangardowości. Jego istota polega bowiem na łączeniu przeciwieństw oraz kreatywnym korzystaniu z dorobku minionych epok. Wydobywaniu tego, co najlepsze z przeszłości i zapewnianiu mu nowoczesnej funkcjonalności. Jak zatem urządzić salon w stylu vintage?

Pierwszym ze sposobów jest wybór mebli i dodatków stylizowanych na "stare". Komody, konsole, witryny czy biblioteczki, które swą formą nawiązują do przedmiotów z minionych epok doskonale oddadzą klimat vintage. Niekoniecznie muszą one od razu nawiązywać do dostojnego stylu klasycznego. Wręcz przeciwnie – mogą czerpać inspiracje z lat 20., 50. czy nawet 70. ubiegłego wieku, bawiąc się wypracowaną przez nie estetyką. Stąd drewniane meble z charakterystycznym frezowaniem drzwiczek ręcznie malowane, zdobione metodą decoupage czy po prostu stylizowanymi porcelanowymi uchwytami.

Stylizację vintage w salonie uzyskamy również wprowadzając do nowocześnie zaaranżowanego wnętrza autentyczne elementy dekoracyjne z własną już historią – stare meble po babci czy pamiątki rodzinne pamiętające zamierzchłe już czasy. Aby jednak efekt był naprawdę zaskakujący, warto postarać się, by nasza pokój dzienny tworzyła dla tych obdarzonych duszą przedmiotów mocne i zaskakujące tło. Doskonale w tej roli sprawdzą się okładziny ścienne dedykowane do nowoczesnych, artystycznych wnętrz w klimacie starej fabryki – kamień, cegłę czy surowy beton.

Trzeci sposób dedykowany jest dla szczęśliwych posiadaczy wnętrz w starych kamienicach czy domów wielopokoleniowych. Tu uzyskanie efektu vintage jest najprostsze. Wydobywając ich swoisty urok wystarczy zachować pierwotną stylistykę i wprowadzić do salonu w pełni nowoczesne elementy wystroju. Doskonale w tej roli sprawdzi się tu modułowy narożnik,designerski fotel czy też dodatki. Klimatyczne oświetlenie dodatkowo podkreśli atrybuty kreowanej przestrzeni.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Marianka, 2016-02-15 12:49:48

    Vintage to umiejętność łączenia różnych elementów. Można znaleźć wspaniałe starocie na strychu u babci oraz w modnych sklepach z artykułami, których próżno szukać w sieciowych centrach.

POLECAMY W SERWISACH