• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
16 gru 2010 11:30

Z facjatki Ani Shirley

Agnieszka Babulewicz, plastyczka z wykształcenia i zamiłowania, zdradza nam tajniki techniki zdobienia zwanej decouopage, która pozwala na stworzenie rzeczy pięknych i absolutnie niepowtarzalnych.

Czym jest decoupage?

Decoupage jest techniką zdobienia polegającą na wycinaniu i naklejaniu papierowych motywów i malowaniu farbami akrylowymi, tak by stworzyć kompozycję sprawiającą wrażenie całości malowanej ręcznie. Technika ta jest na tyle prosta i tania, że stała się szansą dla tych, których nie było stać na kosztowne dekoracje wykonane przez wielkich mistrzów pędzla, zamiast tego rysunki znanych artystów były wycinane i przyklejane tak, by odzwierciedlały oryginalne obrazy.

Prawdziwy rozkwit techniki decoupage nastąpił w Anglii, gdzie w 1760 roku wydano książkę „Rozrywka Dam lub Sztuka w stylu japońskim w prosty sposób”. Wspomniana książka zawierała 1.500 ilustracji, które były wykorzystywane do wycinania i ozdabiania przedmiotów.

Jak zacząć?

Decoupage to technika pozwalająca każdemu na rozwinięcie artystycznych skrzydeł. Nie potrzeba też do tego olbrzymich nakładów finansowych – najdroższą rzeczą jest nasza wyobraźnia i pomysły….A tu pole do popisu mamy właściwie nieograniczone, bo zdobić możemy wszystko – od deseczki poczynając, przez stare garnki i butelki, na ścianach kończąc. Co ważne, jest to technika doskonała dla alergików.

Zdecydowana większość mediów i preparatów, w tym wszystkie podstawowe, jest bez zapachu, na bazie zwykłej wody.

Co i czym naklejać?

Właściwie każdy rodzaj papieru, który ma kolory odporne na kontakt z wodą. W sprzedaży są dostępne specjalne papiery do decoupage o różnej gramaturze, świetne efekty uzyskuje się przy zastosowaniu serwetek papierowych (tych do dekoracji stołu) i wydruków z drukarek laserowych. Wycięte motywy naklejamy za pomocą klejów winylowych lub akrylowych. Najlepiej, jeśli są to  profesjonalne preparaty do decoupage gdyż mają doskonale dobraną konsystencję.

Czym malować?

Do tej techniki używamy farb akrylowych. Nie mają silnego zapachu, świetnie mieszają się ze sobą, pokrywają niemal każdą powierzchnię. Tutaj możemy wybierać wśród szerokiej gamy produktów artystycznych lub zwykłych farb akrylowych ze sklepów chemicznych. Podstawowym zabezpieczeniem naszego arcydzieła jest wielokrotne malowanie lakierem. Przy niektórych preparatach używanych do ozdabiania należy użyć lakierów syntetycznych, ale do większości wystarczą akrylowe, na bazie wody.

Romantyczny zegar wiszący z motywem maków. Malowany farbami akrylowymi, ozdobiony techniką decoupage. Zabezpieczony wielowarstwowo lakierem akrylowym. Płyta MDF. Rozmiar tarczy 28,7x19,7 cm. decoupage Romantyczna drewniana zawieszka zdobiona techniką decoupage i ręcznie malowanym napisem. 

' title= Duży zegar wiszący stylizowany na porcelanę. Malowany farbami akrylowymi. Dekorowany techniką decoupage i delikatnymi, porcelanowymi spękaniami. Tłoczona tarcza malowana ręcznie. Szkliwiony. Wymiary: 27x35x25 cm. ' title= Wiszący zegar z motywem róż. Wykonany z drewna bukowego. Malowany ręcznie farbami akrylowymi, z elementem decoupage. Patynowany. Całość malarsko cieniowana w celu uzyskania głębi. Zegar zabezpieczony satynowym lakierem akrylowym. Średnica 21,5 cm, grubość deski – 1,5 cm. ' title= Wiosenne pudełko na herbatę lub biżuterię (6 wyjmowanych przegródek) zdobione techniką decoupage i ręcznym cieniowaniem. Herbaciarka bejcowana i szlifowana do uzyskania naturalnego rysunku drewna. Zabezpieczona wielowarstwowo lakierem akrylowym. Wymiary zewnętrzne: 21x16x7,5 cm. ' title= Romantyczna kasetka na herbatę lub biżuterię. Drewniana, malowana ręcznie farbami akrylowymi, ozdobiona elementem decoupage i patynowanym reliefem na tle delikatnych liter. Zabezpieczona bezzapachowym, satynowym lakierem akrylowym. Wymiary zewnętrzne: 21x16x7,5 cm. ' title= Drewniane pudełko na chusteczki higieniczne. Malowane farbami akrylowymi, postarzone techniką shabby chic. Ozdobione techniką decoupage. Wielokolorowe, malarskie cieniowanie wykonane ręcznie. Zabezpieczone wielowarstwowo lakierem akrylowym. Dekorowane taśmą atłasową i koronką. Wymiary:25,5x13,5x8,5 cm ' title= Drewniana taca, bejcowana, przecierana i patynowana na krawędziach. Ozdobiona techniką decoupage i ręcznie malowana. Wielokrotnie zabezpieczona lakierem akrylowym. Rozmiar zewnętrzny: 24x24x6 cm. ' title=

O sobie
' title=
Z wykształcenia jestem plastykiem i architektem. Z zamiłowania decoupażystką i menadżerem ogniska domowego. Hobby na tyle dominuje moje życie, iż mój mąż, niespotykanej dobroci człowiek, powiedział mi kiedyś, że nigdy nie wie, czy gdy się obudzi, nie będzie oklejony od stóp do głów papierkami. Mogę zanurzyć się więc po uszy w romantycznym zdobnictwie – bo takie właśnie są przedmioty jakie tworzę…trochę jak z pokoju Ani z Zielonego Wzgórza, a trochę jak z gabinetu Agaty Christie. Dzięki wielorakiej możliwości stosowania technik i preparatów decoupage stwarza nieskończone pole do rozwijania własnej wyobraźni i umiejętności plastycznych. Tym po prostu nie można się znudzić, bo niemal codziennie, w zaciszu własnej pracowni odkrywam coś nowego. Czasem zupełnie przypadkiem, a czasem po żmudnych eksperymentach. To moja wielka pasja i możliwość „wyżycia się” artystycznego.
Agnieszka Babulewicz

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH