Zobacz galerię [23 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
22 maj 2014 21:42

Zobacz nową kolekcję IKEA PS: pierwszy raz projektowali ją także Polacy!

W sklepach IKEA dostępna jest już najnowsza kolekcja IKEA PS pod hasłem "W ruchu". W tworzeniu tegorocznej edycji po raz pierwszy uczestniczyli także Polacy: Tomek Rygalik, Maja Ganszyniec. Krystian Kowalski i Paweł Jasiewicz.

Kolekcję IKEA PS 2014 tworzy w tym roku ponad 50 produktów. Powstały one w wyniku pracy 15 projektantów z całego świata. Kolekcja pod hasłem "W ruchu" została zaprojektowana z myślą o potrzebach mobilnych i młodych duchem entuzjastów wielkomiejskiego życia. Lekkie, przenośne, funkcjonalne meble dobrze sprawdzą się na małej przestrzeni czy przy częstych przeprowadzkach - jak wynika z badań IKEA, trend ten dotyczy coraz większej liczby osób, które przenoszą się do miast, zajmują często niewielkie mieszkania i często przenoszą się z miejsca na miejsce. 

Trzy w jednym: stolik, lampa, gazetownik projektu Tomka Rygalika

Jeden z mebli z najnowszej kolekcji IKEA zaprojektowany został przez polskiego projektanta, Tomka Rygalika.

- Zainspirował mnie pewien rodzaj hybrydowego produktu, który był popularny w Polsce jakieś 50 lat temu - mówi Tomek Rygalik. - W dość surowy, ale i sprytny sposób łączył rozne funkcje i bardzo chciałem stworzyć jego współczesną interpretację. Hybrydowe projekty doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń, np. w niewielkich mieszkaniach, gdzie odpoczywanie, czytanie i spanie odbywają się w jednym pokoju. Stolik pozwala naładować telefon, przechowywać czasopisma i zapewnia dobre oświetlenie do czytania. 

Wyjątkowo małe domowe biuro

Drugim meblem, który trafił do seryjnej produkcji, a zaprojektowany został przez polskich designerów jest sekretarzyk autorstwa Krystiana Kowalskiego, mai ganszyniec oraz Pawła Jasiewicz. Mebel dostarcza dodatkowe miejsce do przechowywania oraz pracy nawet na wyjątkowo małej powierzchni. jego twórcy podkreslają, że pozwala zaaranżować w domu małe biuro, które mozna w każdej chwili zamknąć, oddzielając pracę od przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek.

Zgodnie z filozofią IKEA produkty z najnowszej kolekcji wykonano z dbałością o środowisko naturalne - wykorzystano w nich chociażby bambus ze zrównoważonych upraw oraz energooszczędne oświetlenie LED. Oprócz czwórki Polaków w pracach uczesniczyło jeszcze 11 designerów z całego świata oraz 5 projektantów IKEA. To pierwsza taka sytuacja w historii, że światowy gigant, jakim jest IKEA postanowił zaprosić do współpracy "zewnętrznych" projektantów. Jakie są efekty tej kooperacji? Oceńcie sami. W naszej galerii zdjeć znajdziecie produkty, które weszły w skład najnowszej kolekcji. 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-05-23 10:19:06

    brawo Polska! :)

POLECAMY W SERWISACH