Intensywnie pomarańczowa, pikowana sofa Pola. Fot. Sits.

Zobacz galerię [42 zdjęć]

Intensywnie pomarańczowa, pikowana sofa Pola. Fot. Sits.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
03 marz 2014 05:39

50 najpiękniejszych kanap i foteli w żywych kolorach

Idzie wiosna! Nie bójmy się mocnych kolorów we wnętrzu. Odpowiednio dobrane sprawią, że nasze mieszkanie nabierze charakteru! Polecamy 50 najciekawszych kanap i foteli we wszystkich kolorach tęczy!

Czerwony, niebieski, fioletowy, a nawet żółty czy pomarańczowy - choć w sklepach królują meble wypoczynkowe w neutralnych beżach, bielach, modnej czerni czy szarości, namawiamy aby szukając nowej kanapy, narożnika czy foteli do pokoju wyjść poza kolorystyczny standard. W ofercie polskich sklepów bez większych problemów znajdziemy bowiem modele w mocnych, żywych kolorach.

Dlaczego warto kupić kolorową kanapę?

Choć wielu z nas obawia się, że kolorowe meble wypoczynkowe nie będą pasowały do wystroju wnętrza, wprowadzą za dużo chaosu, nie zgrają się z innymi elementami wyposażenia, to naprawdę nie warto się ich bać. Odpowiednio dobrane sprawią, że pokój dzienny zyska nowe życie, przestanie być bezbarwny i nudny jak z katalogu, a zyska nową energię. Lepiej również odda charakter i osobowość właścicieli. 

Jak jednak wybrać odpowiedni kolor i model? Pamiętajmy, aby nie wprowadzać do wnętrza kilku intendywnych barw. Jeśli decydujemy się na ognistą czerwień, pozytywny paryski błękit czy wyjątkowo modny ostatnio kolor musztardowy, zadbajmy, aby nie miały konkurencji - najlepiej sprawdzą się w stonowanym neutralnym otoczeniu, na tle bieli czy szarości. Dobierzmy starannie nie tylko kolor ścian czy mebli, ale także dodatki: wybierając je w sklepie warto mieć ze sobą chociażby zdjęcie kanapy (w idealnej wersji próbkę tkaniny) aby móc łatwo porównać czy kolory będą do siebie pasowały.

Pamiętajmy też, że kolorowe meble to bardzo mocny akcent we wnętrzu. W związku z tym nie znoszą tłoku - zawsze będą się lepiej prezentowały w minimalistycznym otoczeniu i bez nadmiaru dekoracji, dodatków czy innych mebli.

 • Architekt radzi

  arch. wnętrz ewa Gumkowska, BLOQ Studio Projektowe

  Metraż mieszkania nie powinien decydować o kolorystyce mebli. Kluczowe znaczenie ma wybór tego elementu wnętrza, któremu, w odbiorze całości, chcemy nadać dominujące znaczenie. Mogą to być ściany, które, zaznaczone mocnym kolorem, zbudują nastrój determinujący resztę wykończenia. Możemy, odwrotnie, potraktować ściany jako tło do kolorystycznej i materiałowej gry meblami i dodatkami.

  Decyzja odnośnie wyboru jest sprawą indywidualną, zależy od gustu i upodobań właściciela, ale czynnikiem zasadniczym powinien być zawsze komfort i dobre samopoczucie użytkownika w projektowanym wnętrzu.

  Istotny jest jeszcze jeden aspekt: zestaw wypoczynkowy, kanapa czy fotel, powinien być tak dobrany, aby tworzyć z wnętrzem harmonijną, dobrze skomponowaną całość. Nie wyklucza to mocnych kolorów czy kontrastów (np. antyk we współczesnym wnętrzu), niemniej pamiętajmy, aby nie przeładować wnętrza podobnymi „efektami”.

  Widocznym trendem w kolorystyce nadchodzącego sezonu są różne odcienie niebieskiego i kobaltu, w szczególności zgaszone indygo z domieszką turkusu. To bardzo wdzięczny kolor, który dobrze pasuje do każdego stylu. Doskonale łączy się z bielą i czernią, szarościami, pastelami, jak również z ciepłym złotem, beżami i brązem.

  Przy wyborze wzorzystego obicia warto poświęcić trochę czasu na znalezienie ciekawego motywu (w tym sezonie zdecydowanie blisko natury: kwiaty, ptaki, motyle, etc.) aniżeli skupić się na samych intensywnych kolorach, które szybko mogą się znudzić.

  Nie zapominajmy również o gabarytach mebli wypoczynkowych. Fotel jest meblem mobilnym w obrębie całego mieszkania. Można potraktować go swobodniej i pofolgować kolorystyce. Natomiast kanapa, szczególnie w przypadku mniejszego metrażu, ma już „dedykowane” miejsce i zajmuje policzalną powierzchnię. Dlatego dobór jej obicia powinien być bardziej przemyślany!  

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
 • gość, 2014-03-14 10:36:55

  jest na co popatrzeć!

POLECAMY W SERWISACH