Projekt Jarosław Jończyk, Monika Włodarczyk. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Projekt Jarosław Jończyk, Monika Włodarczyk. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
19 maj 2014 14:49

Czarno-białe wnętrze: zobacz 12 pomysłów architektów wnętrz

Połączenie czerni z bielą to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Zobaczcie pokoje dzienne zaprojektowane przez polskich architektów i znajdźcie inspirację i pomysł dla siebie.

Białe czy czarne? Światło czy cień? Czy zdecydować się na wybór jednej opcji czy może lepiej połączyć dwa przeciwieństwa w udany duet? O zaletach i wadach bieli i czerni we wnętrzu mówią projektanci wnętrz.

Arch. Małgorzata Brewczyńska, Studio Projektowe Inventive Interiors:

Czerń to wyrazistość

Uwielbiam wnętrza z czernią. Oczywiście, jak to ma miejsce ze wszystkim, czarny kolor powinien być stosowany z umiarem. Najważniejszą zaletą czerni jest to, że dodaje wnętrzu spokoju i równowagi. Jednak należy przy tym pamiętać, że musi być zawsze zastosowana w przemyślany sposób. Jako kolor dominujący może być bowiem zbyt wyrazista i przytłaczająca.

Z tych powodów proponowałabym raczej zastosowanie jej jako koloru dopełniającego. Decydując się na wnętrze w tym kolorze należy jednak pamiętać, że, jak większość ciemnych kolorów, czerń wymaga szczególnej dbałości o porządek – niestety widać na niej każdy pyłek.

Czerń to elegancja

Myślę, że z wyczuciem użyty kolor czarny może pojawić się w każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie najlepiej zaprezentuje się jednak we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Piękna czarna podłoga w kuchni będzie świetnym kontrapunktem dla jaśniejszych mebli. Sypialnia w czerni z dodatkiem bieli i czerni z pewnością rozpali nasze zmysły.

Czarne wykończenie mebli w salonie nada pomieszczeniu ponadczasowej elegancji, natomiast w łazience czerń doda pożądanego luksusu. Moim zdaniem ciekawie prezentują się również meble wykończone czarnym szkłem. Dla miłośników czerni zdecydowanie polecałabym także czarne oświetlenie - elegancki żyrandol nada wnętrzu szalenie modnego stylu glamour.

Czerń to szlachetność
Czarny jest kolorem, który znakomicie współgra z innymi barwami, podkreślając je i ożywiając. Czerń cudownie zaprezentuje się chociażby ze świeżą bielą oraz wyrazistą czerwienią. Pięknie zagra również z szalenie modnymi ostatnio jaskrawymi kolorami: żółcią, zielenią czy turkusem. A  w połączeniu ze złotem i brązem stworzy  wnętrze wyjątkowo luksusowe.

Arch. Piotr Gierałtowski, Pracownia Gierałtowski&Partnerzy Extract Design:

Biel to dyscyplina

Biel to, wbrew pozorom, bardzo zobowiązujący kolor w aranżacji wnętrz. Ma mnóstwo zalet – jak żadna inna barwa pozwala się relaksować, odpoczywać, oczyszcza umysł i uspokaja. Może jednak dostarczyć wielu kłopotów, jeśli pozwolimy sobie na brak dyscypliny w urządzeniu naszego wnętrza. Musimy mieć w każdej chwili kontrolę nad zakupami – i mowa tu nie tylko o dodatkach czy dekoracjach, ale i o zwykłych przedmiotach codziennego użytku.

W białym wnętrzu każdy akcent kolorystyczny, każdy barwny przedmiot będzie bowiem oddziaływał z ogromną siłą. Biały jako kolor neutralny i bardzo delikatny, w zderzeniu z inną barwa, zawsze stanie się jej tłem. Jeśli się na biel decydujemy, trzeba się jej konsekwentnie trzymać.

Nie oznacza to oczywiście konieczności tworzenia jednolitego monochromatycznego wnętrza. Wręcz przeciwnie – biel znakomicie wypada chociażby w towarzystwie soczystej zieleni, głębokiego fioletu, melonowej żółci czy złota. Chodzi oto, aby każdy wybór najmniejszego nawet drobiazgu był starannie przemyślany pod kątem „białego towarzystwa”.

Biel to wyzwanie

Biel jest kolorem czystym, świeżym i lekkim, ale białe wnętrze to ogromne wyzwanie dla jego użytkownika. Białe wnętrze, które ostatnio zaprojektowałem (pokazujemy je na dalszych stronach Dobrze Mieszkaj – przyp. red) zostało stworzone dla młodej, dynamicznej bizneswoman, która traktuje mieszkanie głównie jako przystanek w czasie pobytu w Warszawie. W przypadku jej stylu życia wybór bieli okazał się strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak ktoś jest z natury bałaganiarzem czy np. miłośnikiem niesfornych zwierząt, biel może się okazać nieco zbyt kłopotliwa.

Biel to możliwość wyboru

Najprostszym i najczęściej wybieranym białym elementem wnętrza są na pewno ściany. Dla miłośników bieli polecałbym także białe zasłony, które – ciekawie zaaranżowane – mogą stworzyć efekt lekkości, świeżości i przestrzeni.

Świetnym pomysłem są oczywiście białe meble, które jednak zobowiązują już do konsekwencji stylistycznej, a także do dużej dbałości o wygląd – zużywają się szybciej niż meble w innej kolorystyce. Lubię też białe kuchnie, zarówno w jednolitej białej wersji, jak i w zestawieniu np. z kontrastowymi czarnymi blatami.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-05-20 09:33:08

    bardzo udany projekt! :)

POLECAMY W SERWISACH