• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
10 gru 2008 17:46

Do dużych i małych salonów

Jakie dobrać sprzęty do małych i dużych salonów, radzi Anna Lewkowicz

Projektant radzi
Anna Lewkowicz
Jak rozstrzygnąć salonowe dylematy? Jak zaaranżować strefę wypoczynku, jakie dobrać sprzęty do małych, a jakie do dużych salonów?
Radzi projektantka CasaNova Collection, arch. Anna Lewkowicz.

Sprzęty
Umeblowanie salonu nie wymaga wielu sprzętów. Komoda pod telewizor (o ile ten nie wisi na ścianie), wygodna sofa, z której mamy baczenie na całą otaczającą nas przestrzeń, jeden bądź dwa fotele, lub pufy, w komplecie z niskim stolikiem do kawy. A jednak… Nagle pojawia się dylemat, jak rozmieścić sprzęty? Wyjść jest na szczęście kilka. Każde, uwarunkowane wieloma względami: wielkością salonu, jego formą, funkcją, którą ma pełnić (czy jest tylko pokojem do odpoczynku czy również do pracy?), ilością mieszkańców.

W dużym salonie
W salonach o powierzchni powyżej 35m2 możemy pozwolić sobie na „ogromną” sofę z wysuniętym narożnikiem (niekoniecznie rozkładaną) w dowolnym kolorze tapicerki. Puf w sposób „niedbały” ustawić w niewielkiej odległości od stolika kawowego, a wszystko to naprzeciwko niskiej, wydłużonej komody z telewizorem. Sofa nie ma obowiązku „prezentowania się” w kącie pokoju.

Może stać na środku i kusić feerią barw, ustawionych za jej „plecami”, donic z kwiatami. Drugą możliwością jest ustawienie równolegle do siebie dwóch sof, np. trzyosobowych, ze stolikiem pośrodku. Na ścianie prostopadłej do sof dobrze zaprezentuje się „dumna i smukła” kompozycja modułowa z zawieszonym telewizorem. W bliskim sąsiedztwie, zwrócony ku TV, może stanąć szezlong. Ten szlachetny mebel, przeżywa swój renesans (efekt: bogata oferta rynkowa, ogromny wybór form i tkanin, dzięki czemu pasuje on zarówno do nowoczesnych, jak i stylowych wnętrz).

CasaNova Collection
fot. CasaNova Collection

W małym salonie
W salonie o małej powierzchni, gdzie często niezbędny jest dodatkowy kąt do spania, sprawdzi się sofa rozkładana, z wąskimi podłokietnikami, najlepiej w jasnych odcieniach obicia (staje się przez to „lżejsza” i wydaje się zajmować mniej miejsca). Jeżeli uda się wygospodarować jeszcze trochę przestrzeni, warto pomyśleć o fotelu bądź dwóch. Zabieg ten pozwala w nagłych wypadkach, na „powiększenie bazy” do siedzenia, jak również na zmiany wystroju wnętrza spowodowane niewielką roszadą tych mebli. O lekkości i mobilności należy też pomyśleć wybierając zestaw pod telewizor. Sprawdzą się meble na nóżkach, najlepiej stalowych. Alternatywnie można zawiesić meble ok. 30cm nad ziemią. Zabieg wymagający nieco wysiłku, ale dający ogromne, bardzo pozytywne efekty.

Kąt do pracy
Kąt do pracy, powinien znajdować się, w miarę możliwości, na uboczu. Jeżeli salon ma wydzieloną wnękę, to problem sam się rozwiązuje. Natomiast w przypadku jej braku, należy szukać takiego miejsca vis a vis ściany z telewizorem, najlepiej w przeciwległym rogu do sofy.

Komunikacja
Jednym z warunków, jaki należy spełnić, jest usytuowanie mebli w taki sposób, aby nie zakłócały płynnego przepływu komunikacyjnego, tworzącego się na kierunkach: drzwi do salonu – drzwi na taras, drzwi do salonu – kuchnia (o ile jest połączona z salonem) oraz drzwi do salonu – kącik do pracy.

 

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • cześć, 2011-09-28 14:37:51

  super porady, świetne
 • Justyna Łotowska, admin, 2010-11-18 14:59:57

  witam, by zasięgnąć porady proponujemy skorzystać z naszej bazy architektów i projektantów.
 • kitbrado, 2010-10-21 21:12:33

  czy mogę liczyc na pomoc w zmianie wystroju mojego pokoju dziennego.Mogę pzresłać zdjęcia jak obecnie wygląda.Jaka jest cena projektu?

POLECAMY W SERWISACH