• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
18 sty 2014 15:03

Jak kupować antyki?

Antyki mogą „pochwalić się” nie tylko długą historią, często owianą tajemnicą i skrywającą sekrety dawnych książąt czy znanych rodów szlacheckich. To inwestycja kapitału – podkreśla Agnieszka Jakubowska, właścicielka pracowni Pro Art Studio – i radzi, jak i gdzie kupować antyki, by zyskać, a nie stracić.

Zabytek przeszłości

Antyk jest przedmiotem bardzo starym, utożsamianym z dobrym stylem, luksusem, z definicji – zabytek przeszłości. Pojęcie to obejmuje szeroką gamę przedmiotów: ceramikę, lampy, rzeźby, zegary, srebra, biżuterię, jak również meble, w tym komody, kredensy, biurka, sekretarzyki, fotele, szafy oraz obrazy. Wybór jest ogromny. Na pewno znajdziemy coś dla siebie w każdej kategorii. Antyki to cenne przedmioty, ale niestety drogie i dlatego dostępne dla niewielkiego grona kupujących. Rozpiętości cenowa jest bardzo różna. W zależności od dzieła waha się o kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Na przykład we Francji za stół w idealnym stanie w stylu art deco trzeba zapłacić około 13 tys. euro. Miłośnicy stylowych mebli coraz częściej wybierają też repliki wykonywane w latach 60. i 70. lub meble stylizowane, ale produkowane współcześnie na zamówienie. Te ostatnie dają pełną swobodę w wyborze kolorystyki, wymiarów i wykończenia.

Za granicą i w Polsce

W Polsce wybór antyków jest dość skąpy. Wiele cennych przedmiotów uległo bowiem zniszczeniu podczas licznych powstań i wojen. Co innego za granicą, gdzie oferta jest o wiele szersza. Tylko w samym Londynie jest mnóstwo domów aukcyjnych, gdzie można kupić różne przedmioty od XVII- wiecznych luster po filiżanki do kawy z lat 50. XX wieku. Często mamy szansę znaleźć tam np. meble, zegary czy lustra bardzo rzadko pojawiające się na rynku antykwarycznym - prawdziwe perełki, których wartość w przyszłości na pewno jeszcze wzrośnie.

Kupować z głową

Antyki kupujmy w wyspecjalizowanych galeriach i na aukcjach. Zakupów dokonujemy osobiście, przez telefon lub przez internet. Na ciekawe znalezisko można się czasami natknąć także na targach staroci. Przy zakupie zawsze należy zwrócić uwagę na formę przedmiotu oraz sposób jego wykonania, np. rodzaj połączeń stolarskich. Warto wiedzieć, czy dana technika była stosowana w okresie, z którego pochodzi mebel czy nie. Dobrze jest też poznać czynniki, wpływające na cenę danego przedmiotu. Bez takich podstawowych informacji inwestycja nie jest warta ryzyka, bo może się okazać, że kupiliśmy po prostu przysłowiowego kota w worku. Jeżeli więc nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, lepiej zdać się na specjalistów. Będzie na pewno drożej, ale unikniemy chybionej inwestycji, a przecież antyk to też lokata kapitału. Na rynku nie brakuje podróbek lub po prostu przedmiotów, których cena jest sztucznie zawyżona.

Poszukiwany specjalista

Specjalistów, którzy pomogą nam kupić wybrany przedmiot trzeba szukać w firmach zajmujących się profesjonalną wyceną antyków i dzieł sztuki. Taka osoba powinna przede wszystkim posiadać doświadczenie w branży. To najważniejsze. Dobrze, jeśli ma także ukończone studia na kierunku historii sztuki.

Dobra okazja

Jeśli chcemy kupić fajny, stylowy mebel czy inny drobiazg, który będzie eleganckim, szykowanym akcentem w naszym wnętrzu względnie tanio, to okazji można szukać na targach staroci, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jedna z najstarszych imprez tego typu w Europie odbywa się we wrześniu w Lille. Rokrocznie w okresie targów przybywa tam ponad milion miłośników starych przedmiotów. W Polsce można z kolei wybrać się na bazar na Kole w Warszawie, giełdę w Broniszach oraz targ staroci we Wrocławiu. Imprez tego typu jest sporo. Zawsze warto więc  zajrzeć do internetu i sprawdzić, gdzie i kiedy odbywają się najbliższe giełdy staroci.

Rozmawiała: Ewa Kozioł.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • magda, 2017-10-12 10:00:29

    Kiedyś przypadkowo będąc przejazdem w Bochni odwiedziłam sklep z antykami. Byłam zachwycona ofertą i cenami. Teraz często odwiedzam jego internetowy serwis, bo mieszkam daleko i nie mam możliwości zrobienia w nim klasycznych zakupów.
  • Dakowski Dwór, 2016-04-05 11:27:25

    Zapraszamy serdecznie do naszego sklepu internetowego z antykami -

POLECAMY W SERWISACH