W kolekcji Mega-Design niemieckiej marki Hülsta znajdziemy półki na książki na całą ścianę. Zabudowę można elastycznie adaptować do danego pomieszczenia, regulując wysokość, szerokość i głębokość zamawianych półek. Fot. Hülsta.

Zobacz galerię [20 zdjęć]

W kolekcji Mega-Design niemieckiej marki Hülsta znajdziemy półki na książki na całą ścianę. Zabudowę można elastycznie adaptować do danego pomieszczenia, regulując wysokość, szerokość i głębokość zamawianych półek. Fot. Hülsta.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Joanna Buharewicz
22 kwi 2015 09:51

Jak przechowywać książki? Praktyczne pomysły producentów

Domowy księgozbiór wymaga odpowiedniej oprawy. Książki najłatwiej przechowywać na poręcznych półkach i regałach. Przedstawiamy najciekawsze propozycje producentów, które pomogą zorganizować poręczną biblioteczkę.

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Warto z tej okazji zastanowić się, czy nasze ulubione lektury przechowujemy w odpowiedni sposób.

Bardzo rzadko mamy do dyspozycji oddzielne pomieszczenie, takie jak gabinet, w którym możemy zorganizować domową bibliotekę. Najczęściej nasz księgozbiór nie jest też aż tak wielki i wystarczy mu odpowiednia ilość półek czy stosowny regał.

Na czym?

Producenci proponują głównie proste regały z drewna lub płyty, które można ze sobą zestawiać, jeśli zachodzi taka potrzeba. Często mają one regulowaną wysokość półek, dzięki czemu łatwiej dostosować je do swoich wymagań. Meble te są nieraz częścią całych kolekcji, którymi możemy wyposażyć salon czy gabinet.

Duża czy mała ilość książek na otwartych półkach wymaga regularnego usuwania kurzu, który może je zniszczyć. Dlatego praktycznym rozwiązaniem będą oszklone witryny – pięknie wyeksponują księgozbiór i zapobiegną osiadaniu kurzu. Dodatkowe podświetlenie regałów czy witryn będzie ciekawym akcentem, który nie tylko uatrakcyjni ekspozycję, ale także pomoże szybko odnaleźć pożądany tytuł.

Cała ściana pokryta półkami na książki to świetny sposób na przechowywanie większej ich ilości. Zorganizowana w salonie będzie piękna dekoracją. Takie półki można zamówić u stolarza lub w sklepie meblowym, ale istnieją także rozwiązania systemowe do przechowywania, które za pomocą specjalnych szyn pozwalają zamontować każdą ilość półek w dowolnej konfiguracji. Takie indywidualne aranżacje z książkami będą szczególnie oryginalnym elementem wystroju.

Gdzie?

Gabinet, salon, pokój młodzieżowy, sypialnia, a nawet przedpokój – miejsce, w którym ulokujemy regał z książkami zależy tak naprawdę od naszego pomysłu i potrzeby. Najczęściej książki stanowią ozdobę salonu. Regały ustawiamy zazwyczaj pod ścianami, ale na rynku znajdziemy także niskie półki, które można ustawić np. pod oknem lub wysokie regały boczne, będące świetnym uzupełnieniem większego regału lub szafy.

Regały i półki na książki są często elementem meblościanek, dzięki czemu książki mogą stanowić piękną oprawę dla telewizora, a nawet kominka czy barku – można bowiem kupić i takie specjalne regały do obudowy. Ciekawym pomysłem może być wyeksponowanie półek na książki na oddzielnym słupku w otwartej przestrzeni dziennej, np. pomiędzy przedpokojem a salonem lub salonem a kuchnią.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH