Najpopularniejsze ustawienie - narożnik plus stolik kawowy, w tym wydaniu z dodatkowym towarzystwem wygodnego szezlongu. Proj. wnętrza Tomasz Motylewski, Marek Bernatowicz. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [24 zdjęć]

Najpopularniejsze ustawienie - narożnik plus stolik kawowy, w tym wydaniu z dodatkowym towarzystwem wygodnego szezlongu. Proj. wnętrza Tomasz Motylewski, Marek Bernatowicz. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
24 marz 2014 14:03

Jak ustawić kanapę w salonie? 15 najlepszych pomysłów, dużo zdjęć

Strefa wypoczynkowa z kanapą to najważniejsze miejsce w całym pokoju dziennym. Zobaczcie nasze pomysły na ustawienie sof i foteli w salonie.

Od czego zależy ustawienie i dobór mebli wypoczynkowych czyli sofy czy foteli? Przede wszystkim od wielkości pokoju oraz rozmiarów samych mebli. W dużym salonie możemy pozwolić sobie na więcej (chociaż także i tu nie ma sensu zbytnie zagracanie przestrzeni). W małym pomieszczeniu musimy się porządnie zastanowić, jakich mebli potrzebujemy i w jaki sposób je ustawić.

Do dyspozycji mamy meble wypoczynkowe o różnych gabarytach i formach: sofy dwu-, trzyosobowe lub większe, narożniki, fotele. Warto postawić na coraz modniejsze modułowe, które dobrze sprawdzą się i w małej, i w dużej przestrzeni. Możemy z nich złożyć, prawie jak z klocków, dowolną konfigurację, dokładnie taką, jakiej potrzebujemy. Czyli dopasować je do wielkości pomieszczenia i potrzeb domowników.

Narożnik - idealny do małych pokojów

W małym pokoju czasem mamy miejsce jedynie na jeden mebel wypoczynkowy - wówczas najlepiej sprawdzi się narożnik. W duecie ze stolikiem kawowym albo pełniącym tę role pufem stworzymy dzięki niemu wygodne miejsce do wypoczynku dla kilku osób.

Jeśli zaś mamy nieco więcej przestrzeni, do tej konfiguracji możemy dodać np. fotel. Funkcję narożnika mogą też równie dobrze spełniać dwie zestawione razem w jego formę sofy - wybierzmy te same modele w identycznym wybarwieniu lub dobierzmy im tapicerki w zbliżonych do siebie kolorach, a uzyskamy ciekawy i oryginalny efekt.

Dwie kanapy do większych pokojów

Jeśli przestrzeń nam na to pozwala, można pokusić o zestawienie ze sobą dwóch sof ustawionych równolegle, ze stolikiem pomiędzy nimi. To dosyć popularne zestawienie i ma niewątpliwe zalety, choćby taką, że jest wyjątkowo towarzyską konfiguracją, a wszyscy siedzący na sofach doskonale się widzą. Czasem do tego duetu może dołączyć fotel - otrzymamy wówczas sprzyjające towarzyskiej atmosferze wypoczynkowe trio.

Kanapa w roli optycznej przegrody

Meble wypoczynkowe spełniają różne funkcje, oprócz oczywistej czyli miejsca do siedzenia mogą nam także posłużyć jako swego rodzaju przegroda wydzielająca optycznie strefy mieszkania. Takie rozwiązanie przyda się przede wszystkim w otwartej przestrzeni pokoju dziennego. Ustawione tyłem do kącika jadalnianego lub aneksu kuchennego kanapy mogą jednocześnie oddzielić strefę wypoczynkową od tej  bardziej formalnej czyli jadalni. Warunek? Ładnie wykończone dekoracyjne boki i tył mebli. Oraz odpowiedni ich rozmiar, tak aby nie zagracić przestrzeni i nie zmniejszyć jej optycznie.

W ofercie producentów coraz częściej pojawiają się kanapy stworzone do takich funkcji, a więc chociażby wyposażone w praktyczne półki z tyłu mebla, idealne do trzymania książek czy dekoracji i bibelotów.

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Dagmara, 2015-08-26 09:49:09

  My ustawiliśmy naszą kanapę pod oknem, żeby padało na nią dużo naturalnego światła. Wybraliśmy taką małą. Zmieściła się tam idealnie, myślimy teraz o tym czy dokupić jeszcze fotel.
 • Brak danych Brak danych, 2015-04-03 16:05:48

  Mi się również podoba, ale nie zaryzykowałabym ustawiania takiej sofy samemu. Wole jak robi to ktoś doświadczony - projektant wnętrz.
 • gość, 2014-03-28 08:50:33

  warto przejrzeć :) bardzo dobre pomysły!
 • Katarzyna Zielińska, 2014-03-25 13:21:52

  Jasno i przejrzyście napisane, konkrety ! To mi się podoba !!

POLECAMY W SERWISACH