Mały i zgrabny narożnik z odpowiednio dobranym stolikiem kawowym sprawdzi się nawet na najmniejszej powierzchni. Postawmy na neutralną kolorystykę meble i udekorujmy go wyrazistymi dodatkami, które będzie można dowolnie zmieniać. Proj. Magdalena Łyszczarz. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Mały i zgrabny narożnik z odpowiednio dobranym stolikiem kawowym sprawdzi się nawet na najmniejszej powierzchni. Postawmy na neutralną kolorystykę meble i udekorujmy go wyrazistymi dodatkami, które będzie można dowolnie zmieniać. Proj. Magdalena Łyszczarz. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
31 paź 2016 09:56

Mało miejsca na kanapę? 5 sprawdzonych patentów architektów

Brakuje ci miejsca w salonie? Nie musisz wcale rezygnować z wygodnej kanapy - wystarczy tylko dobrać odpowiedni model.

Kanapa to aranżacyjna "podstawa" pokoju dziennego. Każdy pewnie marzy o wygodnym meblu, w którym można zatopić się by odpoczywać po ciężkim dniu albo oddać miłej, relaksującej lekturze. Co jednak zrobić, gdy w naszym salonie miejsca jak na lekarstwo? Zobaczcie kilka sprawdzonych rozwiązań z projektów architektów wnętrz i przeczytajcie koniecznie nasz miniporadnik:

1. Narożnik - idealny do małych pokojów

W małym pokoju czasem mamy miejsce jedynie na jeden mebel wypoczynkowy - wówczas najlepiej sprawdzi się narożnik. W duecie ze stolikiem kawowym albo pełniącym tę role pufem stworzymy dzięki niemu wygodne miejsce do wypoczynku dla kilku osób. Jeśli zaś mamy nieco więcej przestrzeni, do tej konfiguracji możemy dodać np. fotel. Funkcję narożnika mogą też równie dobrze spełniać dwie zestawione razem w jego formę sofy - wybierzmy te same modele w identycznym wybarwieniu lub dobierzmy im tapicerki w zbliżonych do siebie kolorach, a uzyskamy ciekawy i oryginalny efekt.

2. Każdy centymetr się liczy

Na małej powierzchni rozmiar naprawdę ma znaczenie! Kanapa musi być doprana bardzo precyzyjnie. Zbyt duża - zagraci nam pokój, i optycznie, i funkcjonalnie. Zbyt mała - nie sprawdzi się jeśli zaprosimy gości. Zmierzmy starannie model, który chcemy kupić. A przed kupnem koniecznie sprawdźmy, jak wpasuje się do naszego pokoju, np. zaznaczając rozmiary na podłodze lub stawiając tekturowe pudełka. To działa!

3. Kanapa w roli optycznej przegrody

Meble wypoczynkowe spełniają różne funkcje, oprócz oczywistej czyli miejsca do siedzenia mogą nam także posłużyć jako swego rodzaju przegroda wydzielająca optycznie strefy mieszkania. Takie rozwiązanie przyda się przede wszystkim w otwartej przestrzeni pokoju dziennego. Ustawione tyłem do kącika jadalnianego lub aneksu kuchennego kanapy mogą jednocześnie oddzielić strefę wypoczynkową od tej bardziej formalnej czyli jadalni. Warunek? Ładnie wykończone dekoracyjne boki i tył mebli. Oraz odpowiedni ich rozmiar, tak aby nie zagracić przestrzeni i nie zmniejszyć jej optycznie.

4. Wybierzmy neutralną, jasną kolorystykę

To sprawdzony patent w małych pokojach. Powiększy optycznie każdą przestrzeń. Mebel możemy ożywiać ciekawymi dodatkami.

5. Dobierzmy rozmiar oraz kształt kanapy do naszego pokoju, a nie do naszych wyobrażeń o nim

W małych pokojach funkcjonalność jest podstawą. Zamiast stawiać na designerski, "wyglądający" mebel pomyślmy o takim, który najlepiej dopasuje się do naszych potrzeb. Co oczywiście nie wyklucza ładnego i modnego wyglądu. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH