W otwartej strefie dziennej urządzono salon, kuchnię i jadalnię. Okrągły stół dzięki swej subtelnej formie stał się głównym jej elementem dekoracyjnym. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

W otwartej strefie dziennej urządzono salon, kuchnię i jadalnię. Okrągły stół dzięki swej subtelnej formie stał się głównym jej elementem dekoracyjnym. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
02 gru 2014 08:44

Mały salon. Zobacz jak połączyć go z jadalnią

Salon z jadalnią to optymalne rozwiązanie w zintegrowanej strefie dziennej. Jak połączyć obie te funkcje? Z pomocą przyjdą architekci i projektanci wnętrz.

Właściciele niedużych mieszkań czy małych domków jednorodzinnych wcale nie muszą zazdrościć dodatkowych metrów kwadratowych posiadaczom obszernych apartamentów czy pałacowych wręcz rezydencji. Często bowiem o przestronności, a co za tym idzie estetyce i funkcjonalności aranżowanej przez nasz przestrzeni przesądza nie metraż, lecz spryt i pomysłowość projektanta. Zasada optymalnego zagospodarowania małych pomieszczeń dotyczy w znacznej mierze zintegrowanej strefy dziennej: kuchni otwartej na salon czy też pokoju dziennego z jadalnią.

Jak zatem urządzić nieduży salon z jadalnią? Sposobów na to jest co najmniej kilka. I choć wszystko zależy właściwie od układu naszego mieszkania czy domu, to istnieją uniwersalne zasady zagospodarowania tego typu przestrzeni. Najważniejszą z nich jest dobór odpowiedniego modelu stołu. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się stoły rozkładane. Zajmują one niewiele miejsca, a po rozłożeniu pomieszczą całkiem sporą liczbę osób.

Ważne jest także samo umiejscowienie stołu. W zintegrowanej strefie dziennej najlepiej ustawić jest go przy ścianą lub wyspie kuchennej – tak, aby co najmniej jedna z jego krawędzi stykała się z płaszczyzną pionową. Pozwoli to zaoszczędzić całkiem sporo miejsca, zapewniając przy tym swobodny dostęp. Doskonale w tej roli sprawdzą się stoły o klasycznej formie z kwadratowym bądź prostokątnym blatem. Nie znaczy to jednak że w małych wnętrzach nie sprawdzą się stoły okrągłe. Wręcz przeciwnie – idealnie wkomponują się w przestrzeń pod skosami czy też elegancką granicą między kuchnią i salonem.

 

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Edundra, 2015-06-08 06:26:39

    Bardzo fajnie to wygląda. Myślałam, że jadalnia sprawdzi się tylko w przypadku dużych mieszkań. Ja po tym tekście , sama mam ochotę wyburzyć ścianę w kuchni i połączyć ją z salonem :D
  • Paula, 2014-12-04 22:03:57

    Bardzo fajne pomysly ;) tylko brakuje mi jednej rzeczy m2. Pozdrawiam ;)

POLECAMY W SERWISACH