Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

W otwartej strefie dziennej urządzono salon, kuchnię i jadalnię. Okrągły stół dzięki swej subtelnej formie stał się głównym jej elementem dekoracyjnym. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.

W otwartej strefie dziennej urządzono salon, kuchnię i jadalnię. Okrągły stół dzięki swej subtelnej formie stał się głównym jej elementem dekoracyjnym. Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: Urszula Tatur
  • 02 gru 2014 08:44 (aktualizacja: 08 gru 2014 09:07)

Mały salon. Zobacz jak połączyć go z jadalnią

Salon z jadalnią to optymalne rozwiązanie w zintegrowanej strefie dziennej. Jak połączyć obie te funkcje? Z pomocą przyjdą architekci i projektanci wnętrz.

Właściciele niedużych mieszkań czy małych domków jednorodzinnych wcale nie muszą zazdrościć dodatkowych metrów kwadratowych posiadaczom obszernych apartamentów czy pałacowych wręcz rezydencji. Często bowiem o przestronności, a co za tym idzie estetyce i funkcjonalności aranżowanej przez nasz przestrzeni przesądza nie metraż, lecz spryt i pomysłowość projektanta. Zasada optymalnego zagospodarowania małych pomieszczeń dotyczy w znacznej mierze zintegrowanej strefy dziennej: kuchni otwartej na salon czy też pokoju dziennego z jadalnią.

Jak zatem urządzić nieduży salon z jadalnią? Sposobów na to jest co najmniej kilka. I choć wszystko zależy właściwie od układu naszego mieszkania czy domu, to istnieją uniwersalne zasady zagospodarowania tego typu przestrzeni. Najważniejszą z nich jest dobór odpowiedniego modelu stołu. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się stoły rozkładane. Zajmują one niewiele miejsca, a po rozłożeniu pomieszczą całkiem sporą liczbę osób.

Ważne jest także samo umiejscowienie stołu. W zintegrowanej strefie dziennej najlepiej ustawić jest go przy ścianą lub wyspie kuchennej – tak, aby co najmniej jedna z jego krawędzi stykała się z płaszczyzną pionową. Pozwoli to zaoszczędzić całkiem sporo miejsca, zapewniając przy tym swobodny dostęp. Doskonale w tej roli sprawdzą się stoły o klasycznej formie z kwadratowym bądź prostokątnym blatem. Nie znaczy to jednak że w małych wnętrzach nie sprawdzą się stoły okrągłe. Wręcz przeciwnie – idealnie wkomponują się w przestrzeń pod skosami czy też elegancką granicą między kuchnią i salonem.

 

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA