Kolekcja Toledo. Fot. Mebin

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Kolekcja Toledo. Fot. Mebin
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
11 wrz 2017 14:53

Meble do salonu: 7 nowoczesnych kolekcji

Niezależnie od stylu, w jakim będzie urządzony salon, zarówno goście jak i gospodarze powinni czuć się w nim swobodnie. Aranżacja opiera się zazwyczaj na kilku wysokiej jakości elementach meblowych umiejętnie ze sobą zestawionych oraz dodatkach podkreślających pożądany styl.

Choć współcześnie słowem „salon” określa się niemal każdy obszerny pokój dzienny, będziemy posługiwać się tym pojęciem w odniesieniu do pomieszczeń wyjątkowych, reprezentacyjnych, takich, które stanowią wizytówkę domu i wystawiają jak najlepsze świadectwo gospodarzom. Wyjątkowych zarówno pod względem powierzchni i funkcji, ponieważ dzisiaj salon jest nie tylko miejscem spotkań z bliskimi, ale także idealnie nadaje się na coraz popularniejsze nieformalne koktajl party lub kolacje dla naszych partnerów biznesowych. Reprezentacyjnych – ze względu na standard wyposażenia, jakość użytych materiałów wykończeniowych, umeblowanie i aranżację zgodnie z preferowanym stylem. Jak zatem urządzić salonowe wnętrze, aby jak najlepiej spełniało swoje funkcje?

Jeśli wydajemy kolację, wyeksponujemy ustawiony centralnie, pięknie udekorowany i zastawiony stół z dobranym garniturem krzeseł, szafkę barek i witrynę z efektowną zastawą lub serwantkę z gustownymi bibelotami. Organizując koktajl party, wyznaczymy kilka punktów w pomieszczeniu, na których rozstawimy lekkie alkohole, napoje i przekąskowe menu. Rolę bufetu mogą pełnić: stół, stoliki kawowe, a nawet niskie szafki, ustawione pod ścianami w ten sposób, aby umożliwić uczestnikom spotkania swobodne przemieszczanie się. Zapraszając gości na prezentację pamiątkowych zdjęć i filmów z wakacji, możemy w prosty sposób przekształcić salon w salę telewizyjną eksponując panel TV z dużym ekranem, przygotowując wygodne siedziska i niskie stoliki, na których umieścimy drobne przekąski.

Aranżacja salonu wymaga garnituru mebli o wysokiej klasie. Aby pomieszczenie mogło, w zależności od okoliczności, spełniać wymienione funkcje, warto zwrócić uwagę na meble modułowe, które pozwolą zaprojektować przestrzeń w dowolny sposób. Powinny być wykonane z najlepszych materiałów, a więc drewna i oklein naturalnych. We współczesnych wnętrzach wyglądają świetnie proste surowe bryły z dębowymi frontami w kolorze naturalnym, rustical, brąz antyczny czy dąb burgundzki, jak też okleinowane egzotycznym i bardzo dekoracyjnym palisandrem Rio lub przypominającym artdecowskie klimaty – orzechem amerykańskim. Niech wyróżniają się prostotą, bo to ona jest wyznacznikiem wygody, elegancji i dobrego gustu. Jeśli chcemy wprowadzić do salonu nieco fantazji, pozwólmy sobie na komplet o oryginalnej linii wzorniczej przypominającej falę, z wypukłymi i wklęsłymi elementami, w modnym wybarwieniu wenge i czarnymi wstawkami lakierowanymi na wysoki połysk. Bardzo ważne są detale – dokładnie frezowane krawędzie i ranty, uchwyty zlicowane z płaszczyzną frontów, wysmakowane połączenia materiałowe (drewno/ okleina – szkło Lacobel/ Antisol, drewno/ okleina – tkanina) i kolorystyczne. Równie istotne są udogodnienia takie jak system otwierania drzwi szafek i szuflad push to open czy zastosowanie w przeszklonych witrynach oświetlenia LED z włącznikiem sensorowym.

Designerskie meble świetnie korespondują ze strukturą i barwą nowoczesnych materiałów budowlanych – podłogi lub ścian z polerowanego betonu, kamiennych okładzin, cegły klinkierowej czy płyt ze spieku kwarcowego. Jeśli chcemy, aby miejsce, w którym przyjmujemy gości wyróżniało się pozytywnie, warto nadać mu również akcenty, które wprowadzą miły nastrój. Pomogą w tym sezonowe kwiaty w ozdobnych ikebanach, tkaniny o ciekawych fakturach, dyskretne oświetlenie i muzyka, a nawet, rozpylony tuż przed przybyciem gości, olejek eteryczny. Pamiętając o złotej zasadzie umiarkowania, którą można odnieść także do aranżacji wnętrz, osiągniemy efekt eleganckiego, urządzonego ze smakiem pomieszczenia, w którym chętnie się przebywa.

Źródło: Mebin

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH