• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
24 sie 2012 10:18

Meble w salonie. Jaki układ się sprawdzi?

Kanapa, telewizor, regał, komoda, stolik do kawy.... Jak to wszystko ustawić? Planując układ mebli w salonie na pewno nie warto niczego pozostawić przypadkowi. Warto natomiast pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Sevilla to połączenie klasycznych nóżek z lakierowanym frontem, litego drewna z połyskiem metalu i lakieru. Zgrabne kształty krzywizn współgrają z prostotą dużych płaszczyzn, a wnęki rozjaśnia światło diodowe. Cena: ok. 1.999 zł (szafka TV 45), ok. 1.799 zł (regał 25), ok. 899 zł (stolik kawowy), Bydgoskie Meble.

' title=
fot. Bydgoskie Meble

Narożnik Play o miękkim i szerokim siedzisku z funkcją spania i boczną półeczką. Zagłówki uchylne pozwalają regulować kąt oparcia dla głowy. Cena: ok. 3.168 zł (sofa), ok. 2.044 zł (fotel), Gala Collezione/meble.com.pl.

' title=
fot. Gala Collezione/meble.com.pl

Sofa 3 Martin z półką po lewej lub prawej stronie. Kubistyczne, proste kształty oparte na połączeniu prostokątów są przełamane pionowymi przeszyciami przodu i pikowaniem siedziska. Obicie: skóra naturalna madras, nóżki: drewniane. Cena: ok. 4.546 zł, Gala Collezione/meble.com.pl.

' title=
fot. Gala Collezione/meble.com.pl

Meble Syndy to nowoczesny design, kojące dla oka proste linie połączone z mnóstwem miejsca do przechowywania. Wykonane z płyty MDF lakierowanej na biało. Cena: ok. 4.057 zł, Meble4u.pl.

' title=
fot. Meble4u.pl
Dobrze zaplanowany
' title=
Planując układ funkcjonalny salonu należy pamiętać o kilku zasadach:
 • kanapy powinny być ustawione tak, aby osiągnąć optymalny kąt oglądania tego, co najbardziej lubimy: dla jednych będzie to program telewizyjny, dla innych widok za oknem lub na ogień w kominku
 • ilość, rodzaj i rozmiar kanap należy dostosować do wielkości salonu i potrzeb domowników
 • jeśli to możliwe telewizor powinien stać/wisieć w miejscu, w którym w godzinach największej oglądalności na ekran nie padają promienie słoneczne
 • na ścianie z telewizorem warto unikać chaosu, żeby wzrok za bardzo nie rozpraszał się podczas oglądania
 • dobrze, jeśli stolik kawowy posiada półkę/szufladę – jest to doskonałe miejsce na przechowywanie gazet/książek, często towarzyszących nam w salonie
 • meble typu komody, regały jak najbardziej powinny się znaleźć w salonie, ale nie mogą go zdominować
 • należy zadbać o elementy dekoracyjne – obrazy, malowidła ścienne, rzeźby, których codzienne oglądanie wprawi nas w dobry nastrój
 • należy trzymać się zasady: „mniej znaczy więcej”, czyli ograniczyć ilość mebli użytkowych oraz dekoracji do niezbędnego minimum. Nadmiar mebli powoduje „zagracenie” pomieszczenia, a elementów dekoracyjnych nie pozwala docenić ich walorów estetycznych.
proj. Jolanta Kwilman, Pracownia Architektury Wnętrz

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
 • Karol, 2012-08-30 22:00:22

  Ładnie. Jednak ja odrzucam meble ciężkie i włókniste podłogi z wiadomych przyczyn.

POLECAMY W SERWISACH