Salon urządzony w stylu skandynawskim urzeka prostotą oraz minimalistycznymi formami. Aby jasnemu wnętrzu nadać wyrazistego charakteru można przełamać je wypoczynkami w niebieskim kolorze. Fot. Marks&Spencer.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Salon urządzony w stylu skandynawskim urzeka prostotą oraz minimalistycznymi formami. Aby jasnemu wnętrzu nadać wyrazistego charakteru można przełamać je wypoczynkami w niebieskim kolorze. Fot. Marks&Spencer.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
20 sty 2015 14:21

Meble w stylu skandynawskim: propozycje do salonu

Wnętrza utrzymane w stylu skandynawskim charakteryzuje doskonały kompromis między estetyką, a funkcjonalnością. Meble są praktyczne i urzekają subtelną prostotą. Zobaczcie przykładowe modele.

Surowe, pozbawione zbędnego detalu sprzęty niczego nie udają, dzięki czemu zachwycają naturalnością i prostotą. - Pierwsze co przychodzi mi do głowy na myśl o Skandynawii to bezpretensjonalność i właśnie ta cecha znajduje pełne odzwierciedlenie w skandynawskim wystroju wnętrz – mówi architekt Anna Koszela. Domy i mieszkania urzekają skromnością i nieskomplikowaną formą. Dodatkowo jasna i spokojna kolorystyka skłania do relaksu i wypoczynku.

Estetykę skandynawską trzeba poczuć, nastrój i atmosferą mogą wyczarować nawet proste, ale wyraziste dodatki. Odpowiedzialność za charakter wystroju spoczywa na subtelnej, niewymuszonej dekoracji. Surowy drewniany pieniek, pled z ludowym wzorem czy prosty stołek pomalowany na ognistą czerwień mogą odegrać rolę abstrakcyjnej kompozycji na tle wszechobecnej bieli.

Kolory

Bazą dla wyczarowania „małej Skandynawii” we wnętrzu jest biel, która poza elegancją i świeżością ma walor praktyczny nie do przecenienia. - Jest kolorem doskonale odbijającym światło, który sprawia, że nawet słabo doświetlone wnętrza zyskują na jasności i sprawiają wrażenie optycznie większych – mówi architekt wnętrz Anna Koszela. Biel jest wszędzie. Odnajdziemy ją nie tylko na ścianach, ale również na podłodze, w wybarwieniu mebli i dodatkach.

Jak żaden inny kolor, pozwala na nonszalancki mix przedmiotów o skrajnie odmiennej stylistyce. W kolorystycznej hierarchii ważności kolejne miejsca zajmują chłodne błękity, pudrowe róże, miękkie żółcienie i gołębie szarości. Na takim tle świetnie wypadają mocne kolorystyczne akcenty, pojawiające się w przedmiotach codziennego użytku. Intensywny kolor gości jednak głównie w dodatkach – na obrazach, poduchach, zasłonach czy naczyniach.

Materiały i tkaniny

Skandynawowie zakochani są w naturalnych materiałach, które tworzą w domu niezwykle przytulną i przyjazną aurę. Na podłodze króluje drewno, które wykańczane jest zasadniczo na dwa sposoby: białą kryjącą farbą lub specjalnym olejem. Moich klientów namawiam na podłogę olejowaną, która pięknie podkreśla naturalny rysunek drewna. Wykończone w taki sposób drewno zachowuje swój autentyczny charakter. We wnętrzach skandynawskich najlepiej prezentuje się jesion i brzoza – radzi Anna Koszela.

Naturalnemu drewnu towarzyszą jasne, surowe tkaniny - głównie len, bawełna, juta, wełna - które dekorowane są wielobarwnymi haftami lub graficznymi, powtarzalnymi motywami. Chętnie stosowane są również kamień i skóra.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH