Salon w modnym stylu skandynawskim. Fot. Rosanero

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Salon w modnym stylu skandynawskim. Fot. Rosanero
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
13 marz 2018 10:23

Modny salon - tak go urządzisz w stylu skandynawskim

Jasne kolory, duża ilość światła i ekologiczne materiały to trzy wyróżniki, które w najprostszy sposób charakteryzują skandynawski styl aranżacji wnętrz.

Chłodne biele i szarości sąsiadują tu z ciepłymi odcieniami naturalnego drewna, a minimalistyczne meble zestawione są z wyrazistymi dodatkami: wełnianymi pledami o grubym splocie, czarno-białymi poduszkami czy czerwonymi ozdobami. Odkrywamy sekrety stylu skandynawskiego i podpowiadamy jak urządzić salon utrzymany w takiej estetyce.

Pomieszczenia urządzone w klimacie skandynawskim są niezwykle przytulne i komfortowe, a zarazem maksymalnie funkcjonalne, dlatego też moda na nie trwa od wielu sezonów i nic nie zapowiada jej końca. - Popularność tej stylistyki wynika również z faktu, że nadaje się ona do nawet małych wnętrz, takich jak salon w klasycznym, polskim mieszkaniu. Wystarczy wybrać odpowiednie kolory i faktury, minimalistyczne meble i dodatki, by we własnym domu stworzyć wyjątkową atmosferę i przytulny klimat rodem z północy Europy - mówi Karina Wilkołek, specjalista marki Rosanero.

Plan ogólny: minimalizm

Decydując się na urządzenie pokoju dziennego w stylu skandynawskim trzeba zacząć od wyboru koloru ścian i podłóg, ponieważ to one tworzą tło dla całej aranżacji. Gładkie, jasne płaszczyzny optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej lekkości, a do tego sprawiają, że w wnętrzu panuje atmosfera ładu i harmonii. Kolejny krok, w opinii wielu dekoratorów najważniejszy, to wybór odpowiednich mebli. Muszą być one zarazem eleganckie i praktyczne, a do tego wykonane z naturalnych materiałów.  - W myśl skandynawskiej filozofii życia, salon stanowi serce domu i tym samym pełni centrum życia rodzinnego. Z tego też względu w pokoju dziennym olbrzymią rolę odgrywa stół i rozlokowane wokół niego miejsca do siedzenia oraz odpoczynku. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wygodna sofa i stolik kawowy. Może to być np. sofa Prim z oferty Rosanero w połączeniu z niewielkim stolikiem Nordic na drewnianych, toczonych nóżkach lub nowoczesna LILY zestawiona z minimalistycznym modelem Wood o pięknym, dębowym blacie - mówi specjalista marki Rosanero.

Ogromna rola detali

Urządzając salon w stylu skandynawskim warto pamiętać, że w takim pomieszczeniu nie może panować wrażenie przesytu. Lepiej zatem zrezygnować z meblościanki na rzecz lekkiej, drewnianej komody, minimalistycznego regału czy prostych, bielonych półek zawieszonych na ścianach. Nie należy natomiast ograniczać ilości światła. Wolnostojące lampy, lekkie firany zamiast zasłon w oknach i wiele świec w różnych punktach pokoju to elementy obowiązkowe.  - Warto wspomnieć, że najnowszym trendem aranżacyjnym jest styl skandynawski w wersji lux, czyli zachowanie podstawowych wyznaczników tej koncepcji i jednoczesna rezygnacja z popularnych, sieciowych mebli na rzecz bardziej indywidualnych rozwiązań. Mowa o produktach z najwyższej półki, szlachetnych rodzajów drewna i metalu, materiałów o wyjątkowych fakturach, a także wysokiej klasy ceramice i dodatkach hand-made - podpowiada Karina Wilkołek, specjalista marki Rosanero. Ciekawym pomysłem jest łączenie dwóch koncepcji – klasycznej i luksusowej. W ten sposób można nadać swojemu salonowi indywidualnego charakteru, a zarazem nie rezygnować z typowej dla Skandynawii funkcjonalności, przytulności i lekkości.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH