Proj. wnętrza Agnieszka Ludwinowska, Aguzzi Studio. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [18 zdjęć]

Proj. wnętrza Agnieszka Ludwinowska, Aguzzi Studio. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
18 cze 2014 15:31

Narożnik w salonie: jak go ustawić. 15 pomysłów z polskich domów

Jaką kanapę narożną wybrać do pokoju dziennego? I jak ją ustawić? Zobaczczcie pokoje z narożnikami zaprojektowane przez polskich architektów i dowiedzcie się więcej z naszego poradnika.

Kanapa to najważniejszy mebel w salonie. Z dużą dozą prawdopodobieństa można przewidywać, że to także mebel, na którym w waszym mieszkaniu spędzicie najwięcej czasu (oprócz oczywiście łóżka, ale to już zupełnie inna historia). Powinien więc być wygodny, funkcjonalny i ładny. Niełatwo połączyć te trzy funkcje, decyzję, jaką kanapę wybrać, nalezy więc podjąć wyjątkowo starannie. Częstym wyborem jest kanapa narożna, która sprawdza się przede wszystkim w małych wnętrzach (choć odpowiednio dobrana ozdobi także duży pokój).

Jak wybrać narożnik do pokoju dziennego?

Przedstawiamy kilka rad, które warto wziąć do serca przed zakupem mebla.

1. Wybór narożnika zależy przede wszystkim od wielkości pokoju dziennego oraz funkcji, jaką mebel będzie w waszym mieszkaniu czy domu spełniał. Jeśli pomieszczenie, w którym ma stanąć jest niewielkie, wybierzcie mały, kompaktowy model (bez pełnych boków, za to np. z tzw. wyspą czyli leżanką, która pozwoli wyprostować nogi i ułożyć się wygodnie w czasie oglądania telewizji czy czytania).

2. Jeśli narożnik ma się znaleźć w większym pomieszczeniu, warto postawić na duży model - pomieści więcej osób, stanie się też ozdobą wnętrza i jego charakterystycznym elementem, a dla was punktem centralnym rodzinnego życia. Należy jednak trzymać się zasady: „mniej znaczy więcej”, czyli ograniczyć ilość mebli użytkowych oraz dekoracji do niezbędnego minimum. Nadmiar mebli powoduje „zagracenie” pomieszczenia,

3. Jeśli chcecie, aby narożnik mógł służyć też do spania (np. dla waszych gości), wybierzcie model rozkładany, najlepiej z pojemnikiem na pościel. 

4. Producenci mebli oferują dużą dowolność aranżacyjną, zwłaszcza jeśli chodzi o meble modułowe. Możemy wybrać układ, wielkość i ułożenie poszczególnych elementów mebla, rodzaj i kolor obicia, a także dodatkowe elementy - warto z tego skorzystać, aby nasz narożnik spełniał wszystkie oczekiwania.

5. Naturalnym miejscem ustawienia narożnej kanapy jest rzecz jasna narożnik pomieszczenia, zwłaszcza w w przypadku małych pomieszczeń jest to rozwiązanie, które pozwoli nam oszczędzić przestrzeń. Ale narożne kanapy dobrze się też sprawdzą w roli mebli wydzielających różne strefy mieszkania. Pamiętajmy koniecznie, aby w takim wypadku wybrać mebel dobrze prezentujący się z każdej strony, także z tyłu. W ofercie producentów znajdziemy modele stworzone specjalnie do umieszczania pośrodku pomieszczenia, np. z praktycznymi półkami na tylnej lub bocznej ściance. 

6. Pamiętajmy, że kanapę (także narożną) zawsze trzeba ustawić tak, aby osiągnąć optymalny kąt oglądania tego, co najbardziej lubimy: dla jednych będzie to program telewizyjny, dla innych widok za oknem lub na ogień w kominku. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH