Kolekcja mebli do salonu Dreviso. Fot. Black Red White

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Kolekcja mebli do salonu Dreviso. Fot. Black Red White
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
04 kwi 2018 13:10

Nowe mieszkanie - jak je urządzić z myślą o pupilach

Aranżując mieszkanie rzadko kiedy bierzemy pod uwagę naszych czworonożnych przyjaciół. I chociaż często traktujemy kota czy psa jak członka rodziny, zapominamy niestety o potrzebach tych domowników.

Tymczasem już kilka prostych rozwiązań może sprawić, że nasz zwierzak będzie czuł się swobodnie i bezpiecznie, a jego obecność nie odbije się na wyglądzie naszego mieszkania i nie wystawi cierpliwości sąsiadów na próbę. Od czego więc zacząć?

W przypadku, gdy dopiero urządzamy wnętrze, pewne ustalenia warto uwzględnić już na etapie prac projektowych. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa zwierzęciu, zwłaszcza, gdy jest to ciekawy świata szczeniak, którego zasad wychowania dopiero będziemy uczyć. Pamiętajmy więc o takich rzeczach, jak chociażby ukrycie kabli od telewizora, zrezygnowanie z wolno stojącego kosza na śmieci czy doniczek z kwiatami, w których pies może kopać. Co jeszcze możemy zrobić?

Trwała podłoga

Gdy posiadamy w mieszkaniu zwierzaka musimy wziąć pod uwagę, że nasza podłoga będzie bardziej eksploatowana. Nasi pupile mogą ostrzyć sobie o nią pazury, gubią sierść, otrzepują się z wody i błota po powrocie ze spaceru. W wyborze podłogi warto postawić więc na trwałość, ale też łatwość czyszczenia. Nie może być ona też śliska – jest to ważne zwłaszcza w przypadku psów. Zwierzę będzie miało problem z poruszaniem się na niej, a w dodatku, przez nieprawidłowe stawianie łap, może to spowodować w przyszłości problemy ze stawami. Dobrze sprawdzą się więc drewniane, olejowane podłogi z drewna egzotycznego, które jest trwalsze, a także ma lepszą zdolność do pochłaniania wody. Niepolecane są z kolei wykładziny dywanowe, głównie ze względu na utrzymanie ich w czystości.

Meble wypoczynkowe

Aby nasza sofa nie stała się drapakiem dla kota, warto postawić na mebel z odpowiedniego materiału. Weźmy też pod uwagę kolor sierści zwierzaka – biała kanapa i kot o czarnym umaszczeniu to nie najlepsze połączenie. Najważniejsze jednak, aby materiał wypoczynku był odporny na plamy i zabrudzenia, a jeśli zdecydujemy się na meble o skórzanym obiciu należy dodatkowo je zabezpieczyć np. poduszkami i kocami. Aby kot nie drapał sofy czy foteli powinniśmy zaopatrzyć się też w specjalny drapak i zachęcić pupila do korzystania z niego.

Siatka na balkonie

Jeśli zastanawiamy się nad przygarnięciem zwierzaka, a zakup mieszkania jeszcze przed nami, warto szczególną uwagę zwrócić na to, czy do naszego lokalu przynależy również balkon. Mieszkania w nowym budownictwie deweloperzy coraz częściej zaopatrują w taką dodatkową przestrzeń – podobnie jest na osiedlu Alpha Park w warszawskim Ursusie, gdzie mają one powierzchnię od 8,8 mkw. do 14,9 mkw.  Balkon to miejsce z którego możemy korzystać zarówno my, nasze dzieci jak i mieszkający z nami pies czy kot. Koty uwielbiają wygrzewać się w słońcu, a psy towarzyszyć nam, gdy na leżaku pijemy kawę czy czytamy książkę. Niezabezpieczony balkon lub okno może stanowić jednak zagrożenie dla naszych czworonożnych przyjaciół, a zwłaszcza kotów, które w pogodni za owadem czy ptakiem bez problemu wskoczą na balkonową balustradę. Z tego powodu niezbędne jest zabezpieczenie tej przestrzeni specjalną siatką - możemy założyć ją samodzielnie lub zlecić to fachowcom.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH