• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 marz 2011 15:12

Podróże małe i duże

Nasi eksperci radzą na temat orientalizmu we wnętrzach

Orient dla Europejczyków, zwłaszcza tych, którzy całkowicie zatracili się w oświeceniowym racjonalizmie, to powiew utraconego wymiaru rzeczywistości. To odrobina magii, sposób na bezpośredni kontakt z Innym. Można myśleć o orientalnych wnętrzach w kategoriach ozdób czy stylowych mebli – ale wtedy traci się duchowy wymiar takich przestrzeni.
Mocne, zmysłowe kolory i ozdobne klatki dla egzotycznych ptaków, przynoszą natychmiastowe skojarzenie z kulturą Orientu. Fot. Komfort.

Komfort
fot. Komfort

Moda na Orient sięga XIX wieku, choć wtedy częściej we wschodnie świecidełka zdobiono poematy niż wnętrza salonów. Mimo to, gdy teraz nasze wnętrza wypełniają się zapachem mirry i ambry, gdy światłem lampionów odtwarzamy zachód słońca nad Saharą to jest w nas jednak coś z byronowskich fascynacji orientem. Tak wystylizowany salon to miejsce idealne dla miłośnika odległych peregrynacji. Również tych w głąb siebie. Gdzie więc warto szukać inspiracji?

Japońska oszczędność
Mistrzostwo minimalizmu, oszczędności wyrazu, a zarazem absolutnie doskonałego zdobnictwa znajdziemy w kulturze Chin oraz (zwłaszcza) Japonii. Tu liczy się wyciszenie, prostota, dążenie do zharmonizowania poszczególnych elementów oraz perfekcja wykonania. Mniej znaczy więcej, dlatego usuwamy wszystko co zbędne: przedmioty codziennie użytku, nadmiar bibelotów, a w zamian wprowadzamy formy o prostych kątach i geometrycznych kształtach. Stawiamy na neutralność i jednolitość kolorów (szarości, brązy) dodając jednak szczyptę intensywności w postaci np. czerwieni. Kulturę japońską charakteryzuje szacunek dla natury – możemy to okazać wprowadzając delikatne motywy kwiatowe (niekoniecznie związane z wiśnią). Cechą wnętrz japońskich jest otwartość i wielofunkcyjność, dlatego ten styl wyjątkowo będzie pasował do niewielkiego salonu, który łączy się z innymi strefami w mieszkaniu. Warto zwrócić też uwagę na okna: w japońskich nie ma zasłon innych niż rolety lub żaluzje z drewna, papieru lub rattanu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH