Kolekcja ręcznie malowanych mebli. Fot. Kare Design.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Kolekcja ręcznie malowanych mebli. Fot. Kare Design.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
05 marz 2014 05:13

Ręcznie malowane meble. Pomysł dla kreatywnych

Niepowtarzalne wzory, ręcznie malowane na meblach, są niczym suknie szyte przez kreatorów mody wyłącznie na specjalne zamówienie. Od twórcy wymagają cierpliwości, skupienia i wyobraźni, od użytkownika - uznania i dobrego traktowania.

Trudno jednoznacznie określić, po co maluje się meble drewniane. Bo przecież nie po to, aby przykryć strukturę drewna, która sama w sobie jest ładna. Może dlatego, że farby kryjące do drewna - w odróżnieniu od bejc - dodają meblom lekkości, zwracając uwagę na niuanse formy, które wszechobecne usłojenie zazwyczaj zatraca.

Jest to niewątpliwie dobry sposób na odnowienie starych mebli. Dodatkową przyjemność daje samodzielne malowanie przy pomocy pędzla o długim włosiu i obserwowanie jak zmienia się cała bryła. Ważniejszy etap to przecieranie, czyli usuwanie nadmiaru farby z niektórych fragmentów i krawędzi oraz woskowanie. Można ten proces określić jako oswojenie mebla przez nadanie mu niepowtarzalnego i bardzo osobistego wizerunku.

Praktycznie każdy rodzaj drewna można pomalować, wystarczy, aby było wystarczająco chłonne. Niektóre rodzaje drewna mają jednak tak piękne wybarwienie, że szkoda je zakrywać. Dobrym podkładem jest sosna, buk, dąb, olszyna i inne rodzime gatunki. Jeśli chodzi o formę mebla, to najbardziej wdzięczne są wszelkiego rodzaju frezy i płaskorzeźby, z których umiejętnie przetarta farba ładnie wydobywa światłocień.

Ukoronowaniem malowania może być niekiedy wijący się po powierzchni lub zdobiący strategiczny fragment, ręcznie namalowany ornament. Ja do zdobienia mebli nie używam szablonów. Maluję „z ręki”, swobodnie używając pędzla. Przed zabraniem się do pracy studiuję np. wizerunek kwiatu, a później przenoszę go - skalując w wyobraźni - na wybraną powierzchnię mebla, układając jednocześnie całą kompozycję.

Niekiedy do zdobienia mebli używam zaprojektowanych i wykonanych przez siebie ceramicznych dekorów z wyrzeźbionymi dowolnymi motywami, np. kwiatami, owocami, motylami lub wzorami geometrycznymi. 

Tekst: Agnieszka Kubasik, projektantka i malarka, Pracownia Projektowa Caltha

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH