Meble Luttich. Fot. Black Red White

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Meble Luttich. Fot. Black Red White
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
18 paź 2017 09:41

Salon z jadalnią - zobacz 10 kolekcji mebli

Wygodny stół nie musi być duży, bo salon to raczej przestrzeń służąca relaksowi. Warto wybrać jednak model rozkładany, bo przecież w salonie przyjmujemy także gości.

Prezentujemy ciekawe rozwiązania z różnymi modelami stołów i podpowiadamy jak estetycznie i funkcjonalnie wkomponować ten ważny element umeblowania w aranżację salonu w stylu nowoczesnym, klasycznym, a nawet – umiejętnie zestawiając stare i nowe – w duchu eklektyzmu.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli nasz salon nie będzie pełnił funkcji jadalni, a goście zasiądą do stołu okazjonalnie, z powodzeniem możemy umieścić stół pod najdłuższą ścianą, naprzeciwko ekranu telewizora, pod oknami lub w rogu pokoju. Powinien być wygodny i funkcjonalny, najlepiej z kompletem krzeseł lub, w zależności od przeznaczenia, z dobranym do jego wysokości tapicerowanym siedziskiem. O komfort użytkowania zadbają nowoczesne rozwiązania takie jak prowadnice synchroniczne, wkłady książkowe, automatyczne systemy rozsuwania blatu czy pneumatyczne podnośniki.

Przed zakupem należy zapytać sprzedawcę o materiał, z jakiego stół został wykonany oraz zastosowane komponenty ułatwiające zmianę długości i wysokości mebla. Choć podobają nam się efektowne nowoczesne materiały wykończeniowe – szkło, kompozyty czy kamień, zawsze ponadczasowe będą meble wykonane ze szlachetnych materiałów: naturalnego drewna i oklein, dlatego właśnie takie modele przedstawiamy na załączonych zdjęciach.

Styl wnętrza

O gustach i wyborze stylu się nie dyskutuje, ale warto pamiętać o zachowaniu spójności aranżacyjnej we wnętrzu. Jeśli zamawiamy meble z jednej kolekcji, zazwyczaj dostaniemy również stół i krzesła pasujące do pozostałych mebli. Styl klasyczny, nowoczesny a może modny eklektyzm?

Stoły o prostym uniwersalnym wzornictwie nadają się zarówno do pomieszczeń urządzonych w surowej, minimalistycznej lub wręcz industrialnej konwencji, jak i w tradycyjnym wystroju. Ciepłe barwy, takie jak dąb burgundzki, dąb orzech czy wenge będą współgrać z zimnymi odcieniami szarości i bieli. Stół na podłodze z polerowanego betonu, pod przemysłowym oknem lub przy ceglanej ścianie pomalowanej na biało przyciąga uwagę i jest interesującym akcentem aranżacji. Tak samo dobrze wygląda nowoczesna bryła stołu ze szklanym blatem w salonie XIX-wiecznej kamienicy, w otoczeniu ozdobnych sztukaterii, kryształowych żyrandoli i współczesnego malarstwa.

Forma i funkcja

Na ogół prostokątny, posadowiony na 4 nogach, bywa też okrągły, owalny, kwadratowy. Ciekawym przykładem jest stół na nodze kolumnowej, w której przechowywane są wsady książkowe. W takim przypadku skrajne podpory stanowiące elementy kolumny rozsuwają się wraz z blatem i dzięki temu uzyskujemy 4 mocne podparcia. Blat może dwukrotnie zwiększyć swoją długość, a my w ten sposób uzyskamy dodatkową powierzchnią stołu, przy którym ugościmy aż 24 osoby. Innym rodzajem mebli, które zmieniają swoje przeznaczenie, są ławostoły. Kompaktowe i funkcjonalne, zgodnie z potrzebami użytkowników szybko zmieniają przytulne salonowe wnętrze w komfortową jadalnię. Posiadają praktyczne mechanizmy pozwalające na automatyczne wysuwanie i chowanie wsadu oraz specjalny pneumatyczny podnośnik umożliwiający automatyczne podniesienie blatu. Dzięki temu w łatwy sposób przechodzimy z wymiarów charakterystycznych dla ław do wymiarów stołu. Miłośnicy połączenia innowacyjnych rozwiązań z eleganckim designem docenią też nowoczesne wzornictwo ławostołów, ich kolorystykę, solidne wykonanie, prostą obsługę i walory użytkowe.

Źródło: Mebin

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH