• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
19 sty 2014 17:01

Urządzamy pokój seniora

Za nami Dzień Babci i Dzień Dziadka! Oprócz obowiązkowych życzeń warto przy tej okazji zastanowić się, czy nasi drodzy seniorzy mieszkają w przestrzeni funkcjonalnej i przystosowanej do ich potrzeb. Przeczytajcie krótki przewodnik, jak urządzić pokój dla osoby starszej.

Każdego z nas kiedyś to czeka. Opieka nad starszymi, często schorowanymi członkami rodziny lub sytuacja, kiedy to my, z racji podeszłego wieku, wymagamy więcej uwagi i dostosowania przestrzeni mieszkalnej do naszych potrzeb. Warto wiedzieć, jak urządzić miejsce, w którym seniorzy będą się czuli dobrze. Oto 12 praktycznych porad.

Fot. Shutterstock.
Fot. Shutterstock.

1. Najlepsze miejsce na pokój seniora to parter. Ograniczenia wynikające z gorszej sprawności fizycznej sprawiają, że codzienna wędrówka po schodach może się okazać zbyt wielkim wysiłkiem. Unikajmy zwłaszcza pokojów na poddaszach.

2. Starajmy się tak zaplanować przestrzeń, aby na jednym piętrze znalazła się także przystosowana do wymagań osób starszych łazienka (najlepiej blisko pokoju!), a w idealnej sytuacji także kuchnia.

3. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy do tej pory samodzielny senior przeprowadza się w nowe miejsce, zadbajmy aby czuł się dobrze – przydadzą się jego meble i domowe drobiazgi, dywan, zasłony itd., pokój powinien być urządzony tak, jak senior to lubi i zgodnie z jego gustem.

4. Pamiętajmy, że ludzie w różnym wieku odmiennie reagują na kolory. Osoby starsze będą się lepiej czuły wśród stonowanych kolorów, gorzej – wśród żywych, intensywnych barw. Najlepiej sprawdzą się jasne barwy – beże, szarości, jasne pastele. Unikajmy ciemnych i intensywnych kolorów ścian.

5. W przypadku osoby niewymagającej stałej opieki wystarczy „zwykłe” łóżko, powinno natomiast być wygodne, nie za wysokie i nie za niskie. Ciepły koc i dużo miękkich, ładnych poduszek doda przytulności.

6. W przypadku seniora wymagającego stałej opieki niezbędne jest specjalistyczne łóżko, które tę opiekę ułatwi – z regulowaną wysokością, możliwością ustawienia w pozycji stojącej, z barierkami zapobiegającymi wypadnięciu, i – to ważne – dostępne z trzech stron. W przypadku osoby leżącej potrzebny będzie materac przeciwodleżynowy.

7. W pokoju seniora przyda się fotel do czytania i oglądania telewizji, wygodne biurko, a przede wszystkim dużo miejsca do przechowywania. Im człowiek starszy, tym mam więcej rzeczy. Koniecznie warto stworzyć miejsce do wyeksponowania pamiątek, ramek ze zdjęciami, laurek od wnucząt i odpowiednią liczbę szafek i półek do przechowywania skarbów.

8. Niezbędnym meblem w pokoju jest szafka nocna z miejscem do trzymania książki czy okularów.

9. Meble ustawmy w taki sposób i tak je dobierzmy, żeby stworzyć seniorowi także wygodny kącik do przyjmowania gości.

10. Pomyślmy nad wstawieniem do pokoju oddzielnego telewizora, aby senior mógł oglądać to, na co ma ochotę bez przeszkód. Koniecznie przyda się też radio!

11. Z biegiem czasu pogarsza się wzrok. Warto o tym pamiętać dobierając oświetlenie do pokoju osoby starszej – na pewno przyda się kilka różnych źródeł światła, w tym lampa stojąca, wygodnie oświetlająca np. fotel do czytania, lamka biurkowa i – obowiązkowo – lampka na nocnej szafce.

12. Koniecznie zadbajmy o podświetlane włączniki ( w pokoju i poza nim), zwłaszcza przy łazience. Może warto przemyśleć też światło (zwłaszcza w korytarzu) reagujące na ruch?

Fot. Shutterstock.
Fot. Shutterstock.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Aleksandra, 2016-02-25 19:26:43

  Sklepy dla seniora proponują dużo akcesoriów które ułatwiają życie. Kiedy wprowadziła się do nas moja babcia co prawda nie przerabialiśmy pokoju dziennego czy jej sypialni, ale czekał nas poważny remont łazienki i kuchni.
 • malina, 2015-08-20 14:15:07

  Przytulny i jasne kolory - to 2 kluczowe warunki. Warto też pomyśleć o pomocach ułatwiających codzienne czynności. Warto odwiedzić sklepy dla seniorów, bo o niektórych rozwiązaniach nawet nie mieliśmy pojęcia.
 • Lidia Olszewska - home stager , 2014-01-21 10:31:05

  Pokój dla seniora musi być przede wszystkim funkcjonalny, ale i przytulny. Większość naszych rodziców (dziadków i babć) gustuje w delikatnych kolorach i nieprzesadzonych aranżacjach. Nic dziwnego, za ich czasów wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Myślę, że gdybyśmy dali im pomieszkać w pokoju urządzonym w sposób współczesny - nie czuliby się w nim dobrze.

POLECAMY W SERWISACH