W salonie w centrum uwagi zawisł intrygujący czarny panel, który za połyskującą obudową skrywa sprzęt RTV oraz dwa kominki: jeden tradycyjny, a drugi na biopaliwo. Projekt: Karolina Stanek-Szadujko, Łukasz Szadujko. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

W salonie w centrum uwagi zawisł intrygujący czarny panel, który za połyskującą obudową skrywa sprzęt RTV oraz dwa kominki: jeden tradycyjny, a drugi na biopaliwo. Projekt: Karolina Stanek-Szadujko, Łukasz Szadujko. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
02 lut 2016 13:13

Biokominek w salonie. Najpiękniejsze projekty

Ciepło i wizja żywego ognia nie są już zarezerwowane wyłącznie dla właścicieli domów. Zalety te mogą od pewnego czasu wykorzystywać także lokatorzy małych mieszkań. Wszystko za sprawą biokominków.

Biokominek to zyskujące na popularności rozwiązane, które za sprawą swoich walorów estetycznych i funkcjonalnych pozwala nie tylko na stworzenie niezwykłych aranżacji, ale i dogrzanie niewielkich pomieszczeń. Nieskomplikowana instalacja i możliwość montażu w dowolnym miejscu czynią z biokominków świetną alternatywę dla urządzeń grzewczych.

Bo liczy się styl

Oferta rynkowa biokominków jest niezwykle szeroka. Dzięki temu mamy możliwość wyboru modelu, który wkomponuje się w stylistykę niemal każdego wnętrza. Do pomieszczeń o nowoczesnym charakterze polecamy urządzenia wolno stojące o minimalistycznej formie, stonowanej kolorystyce i prostej budowie wykorzystującej stal i szkło. Wielbiciele klasycznych aranżacji docenią z pewnością modele portalowe przypominające swoim wyglądem standardowe kominki. Ramy, stylizowane na zabytkowe, staną się niezaprzeczalną ozdobą każdego salonu lub sypialni.

Bogata oferta czeka też na osoby preferujące bardziej odważne i ekstrawaganckie rozwiązania. Dla nich przygotowaliśmy modele o nietypowych geometrycznych kształtach, a nawet takie, których obudowę ozdobiono kryształami Swarovskiego. Możliwe jest także wykonanie biokominka na zamówienie, według indywidualnego projektu klienta. Opcja ta pozwala zrealizować wizję wymarzonego urządzenia – opowiada Sylwester Kałwiński, ekspert firmy Kratki.pl.

Budowa urządzenia jest prosta i opiera się na dwóch podstawowych elementach. Sercem biokominka jest biopojemnik wykonany najczęściej ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo, z kolei elementy obudowy z materiałów które nie przenoszą temperatury, takich jak: stal, szkło czy płyty MDF. Tak duża różnorodność pozwala dobrać biokominek nie tylko pod względem odpowiadającego nam stylu, ale i koloru czy faktury użytych tworzyw.

W dowolnym miejscu i czasie

Do głównych zalet biokominka z całą pewności zaliczyć możemy prostotę jego montażu. Urządzenie zaprojektowano tak, by instalację można było przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności pomocy ze strony fachowców. Biokominki mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, np. na tarasie. Do wyboru mamy modele pod zabudowę, wiszące lub wolnostojące. Niewątpliwym walorem tych ostatnich jest ich mobilność. Pozwala ona zmieniać położenie biokominka w zależności od tego, gdzie aktualnie pragniemy stworzyć wyjątkowy klimat. Pamiętajmy jednak, że biokominek, tak jak każde urządzenie, w którym powstaje płomień, emituje ciepło. Konieczne jest przez to ustawienie go w odpowiednim miejscu, z daleka od materiałów łatwopalnych – mówi ekspert.

Niezwykle ważne jest także zadbanie o odpowiednią wentylację i zapewnienie stałego dostępu powietrza we wnętrzu, w którym zamontowane zostaje urządzenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Biokominek to nietuzinkowa ozdoba wnętrza, ale i urządzenie w pełni bezpieczne dla jego użytkowników. Na rynku znajdziemy modele, które opcjonalnie możemy wyposażyć w szybę stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie dla dzieci i zwierząt domowych. Aby użytkowanie biokominka było w pełni bezpieczne ważne jest, by do spalania wybierać jedynie specjalnie skomponowane biopaliwa, posiadające atesty renomowanych placówek, jakich jak Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów płynów, których podstawowym składnikiem będzie etanol. O dobrej jakości i czystości biopaliwa świadczy między innymi zapach wydzielający się podczas jego spalania. Odpowiedni płyn nie powoduje powstawania nieprzyjemnej woni, sadzy ani dymu. Zwróćmy także uwagę na pozostałości po paliwie. Jeżeli w zbiorniku zauważymy niedopalone drobiny, może to oznaczać że roztwór był niskiej jakości – radzi Sylwester Kałwiński.

Rozpalanie biokominka jest bardzo proste, jednak należy przeprowadzać je jedynie w przeznaczonym do tego pojemniku, za pomocą długich zapałek lub zapalarki. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy dolewać biopaliwa do rozgrzanego paleniska. W celu wygaszenia urządzenia wystarczy odciąć dostęp powietrza do ognia poprzez zamknięcie wbudowanej pokrywy. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH