Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Cinier.

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 23 kwi 2010 10:34

Dobieramy grzejniki

Grzejniki w salonie oprócz tego, że muszą mieć odpowiednią moc i zapewniać komfort cieplny, powinny być też atrakcyjne wizualnie. Nowoczesne urządzenia są na tyle estetyczne i ciekawe, że z dopasowaniem ich do wystroju wnętrza o różnej stylistyce nie ma problemu.

 

Szukamy miejsca na grzejnik
' title=
Przy wyborze miejsca do montażu grzejnika kierujemy się podstawową zasadą, że musimy dostarczyć ciepło tam, gdzie występują jego największe straty. Takie miejsca to ściany zewnętrzne, a przede wszystkim przeszklenia (okna, balkony). Najlepiej zatem, aby grzejnik znajdował się pod oknem. Z kolei jeśli chcemy zamontować grzejnik we wnęce podokiennej, jej wymiary muszą mieć odpowiednio większe od wymiarów projektowanego grzejnika – zachowajmy odpowiednie odległości od podłogi i parapetu – muszą one wynosić nie mniej niż 10 cm. Także sam montaż przyłączy i głowicy termostatycznej wymaga odpowiednio dłuższej wnęki. Grzejniki montujemy w taki miejscach, aby nie zasłaniać ich, np. ciężkimi meblami.
Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie produkującej grzejniki Purmo

Grzejniki płytowe
Zbudowane są ze zgrzewanych blach. Wewnątrz nich pionowymi i poziomymi kanałami przepływa gorąca woda. Do płyty są przymocowane arkusze faliście wytłoczonej blachy, czyli tzw. ożebrowanie, które zwiększa moc grzejnika o blisko 60%. Występują w trzech wariantach: jedno-, dwu- i trzypłytowym. Typy urządzeń oznaczone są dwucyfrowym symbolem, gdzie pierwsza cyfra oznacza liczbę płyt, z których grzejnik jest zbudowany, druga – odpowiada liczbie ożebrowań. Np. typ 21 oznacza dwupłytowy grzejnik z pojedynczym ożebrowaniem konwekcyjnym. Można je zawieszać na ścianach wykonanych w różnych technologiach. Ze względu na estetykę coraz częściej stosowane są podłączane od dołu grzejniki profilowane lub grzejniki z gładką płytą przednią. Takie podłączenie, szczególnie wyprowadzone pod grzejnikiem ze ściany zamiast z podłogi, jest mniej widoczne. Jeśli zaś chcemy, aby grzejnik był wyjątkowo elegancki, możemy zdecydować się na model dekoracyjny – poziomy lub pionowy.

grzejnik płytowy Viessmann
fot. Viessmann


Grzejniki członowe
Składają się z jednakowych elementów zwanych członami lub ogniwami, które są połączone ze sobą złączkami. Mogą być stalowe, aluminiowe lub żeliwne. W zależności od producenta liczba członów jest dowolna. Nie powinno się jednak stosować grzejników członowych składających się z więcej niż 25 elementów.

Arbonia grzejnik członowy
fot. Arbonia

WASZE KOMENTARZE (5) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA