• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 kwi 2010 10:34

Dobieramy grzejniki

Grzejniki w salonie oprócz tego, że muszą mieć odpowiednią moc i zapewniać komfort cieplny, powinny być też atrakcyjne wizualnie. Nowoczesne urządzenia są na tyle estetyczne i ciekawe, że z dopasowaniem ich do wystroju wnętrza o różnej stylistyce nie ma problemu.

 

Szukamy miejsca na grzejnik
' title=
Przy wyborze miejsca do montażu grzejnika kierujemy się podstawową zasadą, że musimy dostarczyć ciepło tam, gdzie występują jego największe straty. Takie miejsca to ściany zewnętrzne, a przede wszystkim przeszklenia (okna, balkony). Najlepiej zatem, aby grzejnik znajdował się pod oknem. Z kolei jeśli chcemy zamontować grzejnik we wnęce podokiennej, jej wymiary muszą mieć odpowiednio większe od wymiarów projektowanego grzejnika – zachowajmy odpowiednie odległości od podłogi i parapetu – muszą one wynosić nie mniej niż 10 cm. Także sam montaż przyłączy i głowicy termostatycznej wymaga odpowiednio dłuższej wnęki. Grzejniki montujemy w taki miejscach, aby nie zasłaniać ich, np. ciężkimi meblami.
Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie produkującej grzejniki Purmo

Grzejniki płytowe
Zbudowane są ze zgrzewanych blach. Wewnątrz nich pionowymi i poziomymi kanałami przepływa gorąca woda. Do płyty są przymocowane arkusze faliście wytłoczonej blachy, czyli tzw. ożebrowanie, które zwiększa moc grzejnika o blisko 60%. Występują w trzech wariantach: jedno-, dwu- i trzypłytowym. Typy urządzeń oznaczone są dwucyfrowym symbolem, gdzie pierwsza cyfra oznacza liczbę płyt, z których grzejnik jest zbudowany, druga – odpowiada liczbie ożebrowań. Np. typ 21 oznacza dwupłytowy grzejnik z pojedynczym ożebrowaniem konwekcyjnym. Można je zawieszać na ścianach wykonanych w różnych technologiach. Ze względu na estetykę coraz częściej stosowane są podłączane od dołu grzejniki profilowane lub grzejniki z gładką płytą przednią. Takie podłączenie, szczególnie wyprowadzone pod grzejnikiem ze ściany zamiast z podłogi, jest mniej widoczne. Jeśli zaś chcemy, aby grzejnik był wyjątkowo elegancki, możemy zdecydować się na model dekoracyjny – poziomy lub pionowy.

grzejnik płytowy Viessmann
fot. Viessmann


Grzejniki członowe
Składają się z jednakowych elementów zwanych członami lub ogniwami, które są połączone ze sobą złączkami. Mogą być stalowe, aluminiowe lub żeliwne. W zależności od producenta liczba członów jest dowolna. Nie powinno się jednak stosować grzejników członowych składających się z więcej niż 25 elementów.

Arbonia grzejnik członowy
fot. Arbonia

WASZE KOMENTARZE (5)

DODAJ KOMENTARZ
 • gosc, 2015-07-21 15:13:51

  Tak kratka grzejnika kanałowego Verano zdecydowanie lepiej by wyglądała.
 • ela, 2015-07-02 17:09:12

  Na obrazku grzejnik na łososiowej ścianie to coś co narzuca od razu styl całemu wnętrzu. Aż chciało by się by go tam nie było. Konwektory kanałowe które są w posadzce i można je umieścić przy drzwiach balkonowych, a widoczna jest tylko kratka - nadałyby temu pomieszczeniu sporo elegancji.
 • Ika89, 2015-05-28 14:14:07

  \"Przy wyborze miejsca do montażu grzejnika kierujemy się podstawową zasadą, że musimy dostarczyć ciepło tam, gdzie występują jego największe straty\". Świetne stwierdzenie specjalisty w swoim fachu. Z braku miejsca na grzejnik instalator systemu ogrzewania doradził Verano konwektor kanałowy przed wyjściem balkonowym. Świetna była rada mimo że \"szanował robotę\" i wystawił moją cierpliwość na próbę.
 • Olga, 2015-04-25 10:45:47

  Przy wyborze miejsca do montażu grzejnika kierujemy się podstawową zasadą, że musimy dostarczyć ciepło tam, gdzie występują jego największe straty. Czyli najczęściej okolice okien, u nas w salonie mamy całą ścianę zastąpiona przeszklonym wyjściem na taras więc wybraliśmy grzejniki kanałowe.
 • venus-meble-eu, 2012-05-29 10:58:48

  okno fantastyczne :)

POLECAMY W SERWISACH