Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Kratki.pl

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 29 gru 2008 08:33

Gorący temat - kominek

Architekt wnętrz Norbert Górecki przypomina o czym warto wiedzieć i pamiętać, kiedy zechcemy „wprowadzić” kominek do naszych wnętrz.

Fot. Kratki.pl
Fot. Kratki.pl
 
Architekt radzi
' title=
Co należy zrobić, by móc bezpiecznie cieszyć się ciepłem i magią żywego ognia?
 
Podpowiada architekt wnętrz Norbert Górecki

Jak należy zaplanować położenie kominka?

Należy przede wszystkim zaplanować, co znajdzie się we wnętrzu, w którym pojawi się wymarzony kominek, gdzie umieścimy poszczególne elementy wyposażenia. Niektóre sprzęty, np. kino domowe, nie mogą bowiem znajdować się w bliskim sąsiedztwie kominka. W fazie projektu architektonicznego należy natomiast zwrócić uwagę na umiejscowienie komina spalinowego i pamiętać o tym, że prawidłowa głębokość zabudowy waha się między 85 a 90 cm. Warto też pomyśleć o doprowadzeniu powietrza pod wkład, szczególnie w przypadku wykorzystywania kominka, jako dodatkowego źródła ciepła.

Jakie są najnowsze "kominkowe" trendy?

Osobiście jestem zwolennikiem kontrastów i lubię, kiedy, np. w jasnych pomieszczeniach, kominek jest „wydobyty” z kontekstu jakimś zdecydowanym kolorem kamienia. Najnowsze trendy w projektowaniu to łączenie stylów. Często do nowoczesnych, ascetycznych wnętrz wprowadza się kominki ze stylową, rzeźbioną ramą (popularne materiały na ramy kominków to Travertyn – Navona lub Romano).

Jak mądrze wykorzystać kominek jako źródło domowego ciepła?

Kominki z wkładami mogą być wykorzystane jako dodatkowe źródło ciepła w domu. Ciepłe powietrze może być „transportowane” do pomieszczeń sąsiadujących z kominkiem i wystarczająco je ogrzewać. W przypadku pomieszczeń znacznie oddalonych, należy zastosować turbinę. Bardzo popularne stały się wkłady z płaszczem wodnym, dzięki któremu, w bardzo efektywny sposób, można ogrzać cały dom. Paleniska otwarte mają swój niezaprzeczalny urok, ze względu na bezpośredni kontakt z ogniem, mają też jednak duży minus – całe ciepło ucieka przez komin.

W jakie akcesoria kominkowe warto się wyposażyć?

Przy korzystaniu z kominka przyda się zestaw do oczyszczania wkładu z popiołu: zmiotka, szufelka, pogrzebacz, szczypce. Jeżeli w obrębie obudowy kominka nie przewidujemy miejsca na składowanie drewna, warto zaopatrzyć się w kosz do przenoszenia opału. Paleniska otwarte można zabezpieczyć specjalnym ekranem (unikniemy wtedy wypalonych w parkiecie dziur).

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podejmując decyzję o kominku?

Nie znam osoby, która jest niezadowolona z posiadania kominka. Ale nawet największego miłośnika kominka zniechęcić może wybór taniego, słabej jakości wkładu, który spowoduje uciążliwe, szybkie brudzenie się szyby, i co gorsza, zdarzające się dosyć często przypadki pęknięcia wkładów. Nie przesadzajmy z ilością drewna w palenisku. Im większy ogień, tym większe temperatury, które nie wpływają korzystnie na żywotność wkładów. Zawsze zwracajmy uwagę na to, czym palimy. Wybór drewna jest bardzo ważny, by potem długo cieszyć się sprawnym i schludnym kominkiem. Najlepsze jest drewno sezonowane ok. 2 lata, np. grab, dąb, jesion, klon.

 

Kominek
fot. Bartosz Jarosz

PROJEKTANT

Norbert Górecki

Interiors Architektura Wnętrz

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA