• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 gru 2008 08:33

Gorący temat - kominek

Architekt wnętrz Norbert Górecki przypomina o czym warto wiedzieć i pamiętać, kiedy zechcemy „wprowadzić” kominek do naszych wnętrz.

Fot. Kratki.pl
Fot. Kratki.pl
 
Architekt radzi
' title=
Co należy zrobić, by móc bezpiecznie cieszyć się ciepłem i magią żywego ognia?
 
Podpowiada architekt wnętrz Norbert Górecki

Jak należy zaplanować położenie kominka?

Należy przede wszystkim zaplanować, co znajdzie się we wnętrzu, w którym pojawi się wymarzony kominek, gdzie umieścimy poszczególne elementy wyposażenia. Niektóre sprzęty, np. kino domowe, nie mogą bowiem znajdować się w bliskim sąsiedztwie kominka. W fazie projektu architektonicznego należy natomiast zwrócić uwagę na umiejscowienie komina spalinowego i pamiętać o tym, że prawidłowa głębokość zabudowy waha się między 85 a 90 cm. Warto też pomyśleć o doprowadzeniu powietrza pod wkład, szczególnie w przypadku wykorzystywania kominka, jako dodatkowego źródła ciepła.

Jakie są najnowsze "kominkowe" trendy?

Osobiście jestem zwolennikiem kontrastów i lubię, kiedy, np. w jasnych pomieszczeniach, kominek jest „wydobyty” z kontekstu jakimś zdecydowanym kolorem kamienia. Najnowsze trendy w projektowaniu to łączenie stylów. Często do nowoczesnych, ascetycznych wnętrz wprowadza się kominki ze stylową, rzeźbioną ramą (popularne materiały na ramy kominków to Travertyn – Navona lub Romano).

Jak mądrze wykorzystać kominek jako źródło domowego ciepła?

Kominki z wkładami mogą być wykorzystane jako dodatkowe źródło ciepła w domu. Ciepłe powietrze może być „transportowane” do pomieszczeń sąsiadujących z kominkiem i wystarczająco je ogrzewać. W przypadku pomieszczeń znacznie oddalonych, należy zastosować turbinę. Bardzo popularne stały się wkłady z płaszczem wodnym, dzięki któremu, w bardzo efektywny sposób, można ogrzać cały dom. Paleniska otwarte mają swój niezaprzeczalny urok, ze względu na bezpośredni kontakt z ogniem, mają też jednak duży minus – całe ciepło ucieka przez komin.

W jakie akcesoria kominkowe warto się wyposażyć?

Przy korzystaniu z kominka przyda się zestaw do oczyszczania wkładu z popiołu: zmiotka, szufelka, pogrzebacz, szczypce. Jeżeli w obrębie obudowy kominka nie przewidujemy miejsca na składowanie drewna, warto zaopatrzyć się w kosz do przenoszenia opału. Paleniska otwarte można zabezpieczyć specjalnym ekranem (unikniemy wtedy wypalonych w parkiecie dziur).

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podejmując decyzję o kominku?

Nie znam osoby, która jest niezadowolona z posiadania kominka. Ale nawet największego miłośnika kominka zniechęcić może wybór taniego, słabej jakości wkładu, który spowoduje uciążliwe, szybkie brudzenie się szyby, i co gorsza, zdarzające się dosyć często przypadki pęknięcia wkładów. Nie przesadzajmy z ilością drewna w palenisku. Im większy ogień, tym większe temperatury, które nie wpływają korzystnie na żywotność wkładów. Zawsze zwracajmy uwagę na to, czym palimy. Wybór drewna jest bardzo ważny, by potem długo cieszyć się sprawnym i schludnym kominkiem. Najlepsze jest drewno sezonowane ok. 2 lata, np. grab, dąb, jesion, klon.

 

Kominek
fot. Bartosz Jarosz

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
 • Kasia83, 2009-05-24 14:12:17

  Wydaje się, że zamiast kominka równie dobrze mogłoby stanąć akwarium i nikt by tego nie zauważył...

  W tym salonie kominek na pewno nie był planowany jako "centrum" wydarzeń odbywających się w nim. Właściciele wnętrza raczej cenią sobie porządek wokół kominka i dobrym patentem jest tu kominek zamknięty.

  Ja postawiłabym jednak akwarium :)....
 • ziutek, 2009-02-11 11:41:26

  problemem nr 1 jest to co jest w dziesiejszm salonie "ogniskiem domowym", na co zorientowany jest salon: na kominek czy telewizor. Najczęściej to wielka plazma, odsłonięta a jakże, na którą zorientowane są wszelkie wypoczynki. I wtedy kominek, choćby i najpiękniejszy, zepchnięty jest gdzieś w kont. Szkoda że pan projektant nie powiedział o tym, jak mądrze ten problem rozważyć, gdy w jednym salonie telewizor i kominek muszą konkurować, a jeszcze wyjście na taras, do kuchni i holu, a zaraz jadalnia i problemów do upchnięcia jest bez liku...

POLECAMY W SERWISACH