• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
15 lut 2011 12:43

Jeszcze cieplej

Doradzamy jak oszczędzać, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Rachunki za ogrzewanie, w tym wody, stanowią największą część domowych wydatków. Aby dużo oszczędzać, trzeba inwestować w nowoczesne źródła ciepła, grzejniki, wentylację i sterowanie oraz ocieplenie domu. Dzięki kolektorom słonecznym, latem można podgrzewać wodę do kąpieli, prania i zmywania za darmo...

' title=
fot. Elegancka linia kotła kondensacyjnego pozwala umieścić go nawet w saloniku kąpielowym (nie trzeba mieć kosztownej do wybudowania piwnicy). Jego sprawność znormalizowana wynosi 109%, co przekłada się na niższe rachunki za gaz. Viessmann.

Obniżenie temperatury w domu o 1°C, co nie jest odczuwalne przez domowników, to oszczędność ok. 5% energii. Spore oszczędności dają również elektroniczne systemy sterowania. W łazienkach i kuchniach często stosuje się je w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Mogą być zaprogramowane tak, by ogrzewanie włączało się tylko w wybranych godzinach, np. na czas porannej toalety czy wieczornej kąpieli, a było wyłączone, gdy nikogo nie ma w domu. Wymierne korzyści przynoszą głowice termostatyczne (montowane do grzejników), które pozwalają różnicować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Największe oszczędności umożliwiają osiągnąć nowoczesne systemy ogrzewania całego domu, wykorzystujące ciepło słońca (kolektory słoneczne), powietrza, wody i ziemi (pompy ciepła), skraplania pary wodnej ze spalin (kotły kondensacyjne). Warto także inwestować w systemy rekuperacji. Dbają one o odpowiednią wymianę powietrza (co poprawia wentylację w domu), a jednocześnie odzyskują większość ciepła ze zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W ten sposób w łazience nie ma pleśni na fugach czy skroplonej pary na szybach okien dachowych, a jednocześnie jest ciepło, zaś rachunki za ogrzewanie – niższe.

EKOzakupy
Sterowanie – elektroniczne sterowniki, np. do ogrzewania podłogowego, oraz głowice termostatyczne do każdego z grzejników.
Panele Słoneczne – wspomagają ogrzewanie domu; latem pozwalają podgrzać nawet 100% wody użytkowej, a zimą – do 60%.
Kotły – wysokiej sprawności, najlepiej kondensacyjne.
Grzejniki – szybko reagujące na zmianę temperatury w pomieszczeniu, np. o małej pojemności wodnej. W łazience istotny jest też kształt, by można na nim suszyć np. ręczniki.
Rekuperacja – system odzyskujący ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz. Poprawia wentylację w całym domu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH