Piec wolno stojący Eurofocus, którego wygląd sprawi, iż stanie się prawdziwą gwiazdą każdego salonu. Fot. Koperfam.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Piec wolno stojący Eurofocus, którego wygląd sprawi, iż stanie się prawdziwą gwiazdą każdego salonu. Fot. Koperfam.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
23 wrz 2014 09:37

Kominek w salonie. Tak wygląda współczesna koza

Już wkrótce chłodniejsze dni, które dobrze będzie spędzić w cieple i miłej atmosferze. Niezastąpionym towarzyszem takich chwil może okazać się prosty w montażu piec wolno stojący, popularnie zwany kozą.

Wielu osobom słowo „koza” kojarzy się z nieładnymi i niezbyt bezpiecznymi piecykami, które kiedyś ogrzewały mieszkania naszych dziadków. Niesłusznie! Współczesne kozy, choć często wyglądem swoim nawiązują do minionych czasów, są dzisiaj funkcjonalnymi i nowoczesnymi urządzeniami, które w wielu sytuacjach mogą śmiało zastąpić tradycyjne kominki.

Gdy mamy zbyt mało miejsca na wkład kominkowy z obudową, kiedy chcemy postawić na coś oryginalnego, kiedy zależy nam na aranżacji w stylu retro lub odwrotnie – gdy marzymy o mieszkaniu w klimacie industrialnym – w każdej z tych sytuacji koza sprawdzi się znakomicie.

Największą zaletą pieca wolno stojącego jest jego mało kłopotliwy sposób instalacji. Urządzenie jest gotowe do pracy praktycznie od razu po podłączeniu do komina. Większość kóz ma też niewielkie rozmiary i ciężar, możemy je więc postawić w dowolnym miejscy bez obawy o nadmierne obciążenie stropu. Jedynym ograniczeniem jest możliwość podłączenia do przewodu kominowego.

Wśród pieców wolno stojących wyróżniamy te wykonane z żeliwa lub stali (patrz ramka). Oba materiały mają swoje zalety i wady. Zwolennicy tradycyjnej atmosfery pewnie postawią na kozę żeliwną – znajdziemy wśród nich wiele wdzięcznych, pięknie zdobionych modeli w stylu retro, na ozdobnych nóżkach, z dekorowanymi drzwiczkami i atmosferą rodem z babcinej kuchni. Miłośnicy bardziej nowoczesnych klimatów mogą wybierać wśród różnych modeli pieców stalowych.

W ofercie producentów znajdziemy bardzo wiele różnych modeli pieców wolno stojących, często o całkiem nietypowych, awangardowych kształtach, z płaskimi lub zaokrąglonymi szybami, gładkie lub ze szprosami, z szybą na przestrzał czy nawet z obrotowym paleniskiem.

Tym, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań polecamy też piece wiszące – prawdziwą kominkową awangardę dla wymagających użytkowników. Pamiętajmy tylko, aby przy montażu kominka zadbać o bezpieczeństwo. Każdy piec warto więc postawić na specjalnym niepalnym podeście lub na szklanej podstawie.

Tekst: Justyna Łotowska

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • i-budowlany.pl, 2014-09-30 00:02:25

    Zalecalibyśmy też zmianę ławy na nieco bardziej awangardową ;)
  • Lidia Olszewska - home stager, 2014-09-24 13:36:57

    Akurat na jesienne wieczory kominek jest świetnym rozwiązaniem. Tym, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań polecam też piece wiszące – prawdziwą kominkową awangardę dla wymagających użytkowników. :)

POLECAMY W SERWISACH