Zobacz galerię [10 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
06 lut 2014 14:23

10 pomysłów na rolety. Udekoruj okno!

Rolety dekoracyjne, rzymskie, zaciemniające, a może typu „noc i dzień”? W mnogości możliwości można się pogubić. Doradzamy, jakie rolety warto wybrać do pokoju dziennego, pokazujemy również ciekawe propozycje z polskich sklepów!

Kiedy warto zdecydować się na rolety w oknach?

To świetny pomysł zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr i nie możemy sobie pozwolić na zasłony (które odbierają kilka cm przestrzeni przy oknie), lepiej sprawdzą się rolety, zwłaszcza, że producenci oferują ozdobne i piękne tkaninowe wzory (mowa zwłaszcza o roletach rzymskich).

Rolety to inwestycja konieczna także tam, gdzie blisko nam do sąsiadów – gwarantują niezbędną intymność zwłaszcza w mieszkaniach w bloku. Nie chcesz, żeby sąsiad zaglądał Ci w okno? Roleta skutecznie to uniemożliwi. Będzie także sprzymierzeńcem w walce z promieniami słonecznymi. I to zdecydowanie skuteczniejszym i praktyczniejszym niż zasłony. Warto więc pomyśleć o takim rozwiązaniu przede wszystkim w sypialniach i w pokojach dziecięcych – wszędzie tam, gdzie wypoczynek i spokojny sen jest na wagę złota.

Rolety coraz częściej zastępują zasłony, zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach, przy dużych okiennych przeszkleniach (na pełną wysokość ściany), w pokojach dziennych z niestandardową wysokością ścian. Często także stanowią udany duet z zasłonami, które pełnią wtedy funkcję czysto dekoracyjną.

Rolety zwijane

To najpopularniejszy typ rolet. Tkanina rolety umieszczona jest na drążku obrotowym, który z kolei może być umocowany na ścianie, suficie lub na ościeżnicy okna. Roletę podnosi się i opuszcza za pomocą łańcuszka lub sznureczka. Możemy tu wybierać z ogromnej gamy tkanin o różnych właściwościach, kolorach i fakturach. Możemy również zdecydować się na modele prostsze lub bardziej dekoracyjne (układające się w ozdobne fałdy). W zależności od sposobu konstrukcji wybieramy modele wiszące lub w kasetach. Możemy także zdecydować się na minirolety – zawieszane bezinwazyjnie na haczykach lub na taśmie bezpośrednio na ramie okna.

Rolety rzymskie

Najbardziej ozdobna wersja rolety okiennej. Podnosimy je za pomocą specjalnego mechanizmu, a układają się w dekoracyjne piękne fałdy. Montujemy je do ściany, sufitu lub okna. Możemy wybierać spośród różnych sposobów szycia, a przede wszystkim z rodzajów tkanin – można także stosować kilka rodzajów tkanin na jednej rolecie. Wada? To zwykle najdroższy model rolety z kosztem uzależnionym od ilości (zwykle sporej) zużytego materiału i jego rodzaju.  Ale i efekt bywa imponujący.

Rolety zaciemniające

Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie światło dzienne nie jest dobrze widziane. Przede wszystkim w sypialni i w pokoju dziecka. A także w mieszkaniach przy ruchliwych drogach, z oknami wychodzącymi na oświetlone ulice i budynki. To dobry pomysł w domach tych z nas, którzy źle śpią przy świetle i najlepiej wypoczywają w ciemnościach. Porządne rolety zaciemniające całkowicie blokują dostęp światła dziennego, stwarzają najlepsze warunki do nocnego wypoczynku i umożliwiają nawet drzemkę w ciągu dnia.

Rolety typu „noc i dzień”

W ostatnim czasie zdobywają coraz większą popularność. Na czym polega zasada ich działania? Ich najważniejszym elementem jest specjalna tkanina, która składa się z ułożonych naprzemiennie pasów danej tkaniny oraz pasów tkaniny prześwitującej.  Podczas zwijania lub rozwijania rolety pasy prześwitujące i pasy tkaniny przemieszczają się względem siebie tworząc większe lub mniejsze szczeliny albo też całkowicie uniemożliwiając dostęp światła dziennego do pokoju. Możemy je zamówić w wersji wolno wiszącej, wersji z kasetą lub nawet w wersji mini.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-02-07 09:59:11

    wypoczynkowo :) bardzo przyjemnie!

POLECAMY W SERWISACH