Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Interdoor.

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 27 kwi 2010 10:37

Drzwi wizytówką wnętrza

Wybór drzwi, choć zwykle dokonywany na końcu, nie powinien być pochopny

Drzwi wewnętrzne wybieramy w momencie, gdy opracowany jest już ostateczny charakter pomieszczenia. Nie musi być ono wcale wykończone, jednak warto by posiadło w głównym zarysie swoje ostateczne oblicze.
Otóż nie każdy wie, że drzwi stosowane w domach jednorodzinnych mogą reprezentować odmienne wzornictwo i formy, dlatego też wybór odpowiedniego produktu nie powinien w żadnym wypadku być pochopny, ponieważ podjęta decyzja wpłynie na o ostateczny wygląd całej kompozycji wnętrza.

Fot. Interdoor.
Fot. Interdoor.

Przeszklone a może pełne
Drzwi przeszklone w kilku miejscach swojej powierzchni lub zrobione całkowicie ze szkła stosuje się w momencie, gdy zamierzamy pomieszczenie rozświetlić. Taki zabieg pomoże wizualnie powiększyć kubaturę całego wnętrza. Dokładniej wyjaśnia to Grzegorz Huziuk z firmy Villa Glass Studio - Drzwi szklane sprawiają wrażenie przestrzenności, dodają wnętrzom charakteru i szykowności. Dzięki użyciu specjalnie barwionego szkła, kolorystyka drzwi może zmienić się w zależności od zastosowanego rodzaju oświetlenia. Oczywiście szyby, oprócz swoich funkcji wizualnych i estetycznych, spełniają również zadania typowo użytkowe, na przykład informacyjne. Tak jest w przypadku przeszkleń występujących w drzwiach toalet i łazienek, gdzie przebijające się przez szybę zapalone światło jest oznaką, iż z danego pomieszczenia ktoś aktualnie korzysta.

W ofercie rynkowej dostępne są różne rodzaje szkła: ornamentowe, matowe, przezroczyste, półprzezroczyste, a nawet witrażowe. Natomiast drzwi pełne stosujemy głównie w pomieszczeniach, w których potrzebujemy większej prywatności, czyli na przykład w sypialniach czy gabinetach, ale także w pomieszczeniach typowo gospodarczych. Wyroby wewnętrzne bez przeszkleń zdecydowanie bardziej wygłuszają hałas. Dodatkowo są one polecane do domów zamieszkiwanych przez dynamiczne, z dużym temperamentem osoby, które mogłyby pod wpływem emocji zamknąć drzwi zbyt energicznie. Dlatego też wybór pomiędzy dodatkowym doświetleniem wnętrza, a potrzebą spokoju (czyli skuteczną ochroną akustyczną i większą intymnością) jest dość trudne i wymaga od inwestora całkowitego rozpoznania przeznaczenia pomieszczeń.

Zdobienia
Rodzaj wykończenia drzwi jest zależny od stylu panującego we wnętrzu. Pomieszczenia o charakterze rustykalnym powinny posiadać drzwi płaskie, bez wymyślnych zdobień, wręcz surowe. Najlepiej gdy będą to materiały naturalne, w klasycznych kolorach drewna. Styl historyzujący zaś to bogate wykończenie i dekoracje, starannie wykończone, z licznymi dopracowanymi detalami. Wykonane raczej z materiałów egzotycznych, z klamkami i okuciami nawiązującymi do epoki.

Levis
fot. Levis

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA