Rolety będą piękną ozdobą każdego wnętrza. Na zdjęciu roleta Lotari Kwiatowy Raj. Fot. Lotari.

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Rolety będą piękną ozdobą każdego wnętrza. Na zdjęciu roleta Lotari Kwiatowy Raj. Fot. Lotari.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
09 sie 2014 12:09

Jak czyścić rolety? 5 praktycznych rad

Materiałowe rolety do okien to świetny pomysł, który sprawdzi się zwłaszcza latem, kiedy wysokie temperatury mogą dawać się we znaki. Ich wadą jest jednak to, że łatwo się brudzą. Ja je wyczyścić? Przeczytajcie kilka praktycznych rad.

Zasada nr 1. Postaw na delikatność

Czyszczenie rolet nie powinno nam sprawić większego kłopotu. Najważniejsze, aby sposób czyszczenia dostosować do materiału, z którego produkt został wykonany. Większość rolet jest pokryta specjalną apreturą, która warunkuje sposób ich użytkowania. Rolet nie powinno się prać w pralce ani prasować, a do czyszczenia lepiej używać suchej lub (w przypadku większych zabrudzeń) wilgotnej ściereczki, np. z mikrofibry. Pomocna może okazać się również gumka do mazania.

Zasada nr 2. Nie ściągaj rolety z okna

Jeśli zabrudzenie nie jest duże i wynika z codziennego użytkowania, zwykle nie ma potrzeby, by zdejmować tkaninę z rurki i uchwytów. Produkt lepiej wyczyścić przymocowany bezpośrednio do skrzydła okna lub ściany i w ten sposób nie narażać się na trudności związane z ponownym montażem i zwijaniem rolety.

Zasada nr 3. Odrobina detergentu wystarczy

Już użycie ściereczki najczęściej pozwala skutecznie usunąć zabrudzenie. Gdy jest ono jednak bardzo uporczywe, np. po tłuszczu, można dodatkowo próbować użyć łagodnego detergentu. Trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie, tak, by na rolecie nie pojawiły się zacieki lub odbarwienia. Dobrym pomysłem będzie wypróbowanie detergentu w niewidocznym miejscu, np. u zbiegu materiału z rolką. Nawet gdy detergent odbarwi tkaninę, to w tym miejscu i tak nie będzie to widoczne. Jeśli nie zaobserwujemy żadnych zmian, możemy wyczyścić w ten sposób cały materiał. Roletę powinniśmy zostawić rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha.

Zasada nr 4. Kiedy sprawdza się odkurzacz

W niektórych przypadkach – a szczególnie gdy chcemy odświeżyć roletę typu „dzień i noc” – świetnie sprawdzi się odkurzacz. Najwygodniej użyć do tego celu końcówki szczotkowej.

Zasada nr 5. Wybierz słoneczną pogodę

Roletę najlepiej czyścić, gdy za oknem świeci słońce. Wówczas łatwiej dostrzec wszystkie zabrudzenia i niedociągnięcia.

Źródło: Prakto.eu

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Jadzia, 2017-07-26 18:13:46

    jak odnowić łańcuszej z plastikowych perełek bo jest przyżółcony

POLECAMY W SERWISACH