• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
25 sty 2014 15:14

Jak wybrać zasłony - praktyczny poradnik

Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu. Tym bardziej warto się zatroszczyć o jego piękny wygląd. Pomoże w tym efektowna i niebanalna aranżacja okna zasłonami.

Zasłony świetnie się sprawdzą w każdej stylistyce, tej klasycznej, i tej bardziej nowoczesnej. Dodadzą prywatności, ocieplą wnętrze, staną się wizualnym dopełnieniem aranżacji. 

Pierwszym krokiem, zanim zdecydujemy się na zakup, powinno być dobranie tkaniny do charakteru wnętrza. Zupełnie inny materiał wykorzystamy w dekoracji sypialni, salonu, pokoju dziecka czy kuchni. Równie istotny jest styl pomieszczenia. Zasłony powinny komponować się z wystrojem wnętrza. Ważny jest zarówno kolor, jak i rodzaj upięcia. 

Zwróćmy uwagę na wielkość i kształt okna. W przypadku małych, słabo oświetlonych pomieszczeń zrezygnujmy z ciężkich i ciemnych tkanin. Pamiętajmy o tym, że zasłony powinny być nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Ozdobne, z bogatym drapowaniem mogą sprawiać nieco więcej problemów podczas zasłaniania czy odsłaniania. 

 • Na wymiar czy gotowe?

  Zasłony możemy uszyć na miarę bądź kupić w wersji gotowej. Najczęściej dostępne są w wymiarach 130 x 240-260 cm. Odpowiednio wykończone wystarczy rozpakować i zawiesić na karniszu. Jeżeli nasze okno ma niestandardowy kształt lub nie znaleźliśmy produktu spełniającego nasze oczekiwania, zlećmy szycie specjaliście. Usługi takie świadczy Dekoria.pl - jeden z największych producentów tekstyliów domowych w Polsce. Aby złożyć kompletne zamówienie musimy poznać dokładne wymiary okna. Szerokość jednej zasłony (przy standardowym zamówieniu dwóch sztuk na jedno okno) wymagana do zasłonięcia okna, powinna być:

  - równa co najmniej połowie rozpiętości okna – dotyczy zasłon na szelkach i nas kanale,

  - większa o minimum 20% od połowy rozpiętości okna – dotyczy zasłon na kółkach,

  - większa o ok 50-100% (zależy od tego, jak intensywnie chcemy zmarszczyć tkaninę) od połowy rozpiętości okna – dotyczy zasłon na taśmie marszczącej.

  W przypadku wysokości bierzemy pod uwagę odległość:

  - karnisza do podłogi, jeśli chcemy mieć zasłonę długą,

  - karnisza do parapetu w przypadku krótkich zasłon, często stosowanych w kuchni lub pokojach dziecięcych,

  - karnisza do podłogi + dodajemy ok.20cm, jeśli chcemy aby tkanina leżała udrapowana na podłodze.

Zasłony mogą mieć różne sposoby wykończenia, a co za tym idzie – różne sposoby montażu i układania się tkaniny.

1. Zasłony na taśmie marszczącej - posiadają wszytą u góry taśmę, którą samodzielnie marszczymy pociągając za sznureczki. Zapewnia to nam równe i ładne ułożenie tkaniny, którą możemy zawiesić na karniszu za pomocą żabek lub haczyków.

2. Zasłony na metalowych kółkach - zakładamy bezpośrednio na rurkę karnisza. Zasłony na kółkach wyglądają bardzo elegancko i są łatwe w użytkowaniu. Kolor kółek powinien być dopasowany do koloru karnisza.

3. Zasłony na szelkach - zakładamy na rurkę karnisza. Zasłony mają charakter nowoczesny, pasują do wnętrz minimalistycznych. Łatwo się przesuwają.

4. Zasłony na kanale - nakładamy bezpośrednio na rurkę karnisza, nad którym tworzy dekoracyjna grzywka nadająca zasłonie romantyczny charakter.

(źródło: Dekoria)

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
 • Jenika , 2014-07-12 16:04:19

  Fajny poradnik. Już mi coś w głowie świta odnośnie tego jakie zasłony wybrać do salonu. Podobają mi się te z tego artykułu - dokładnie z drugiego zdjęcia. Także mam mały dylemat, ale chyba coś wybiorę :)

POLECAMY W SERWISACH