Fot. Invado

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Fot. Invado
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
05 maj 2016 08:47

Kolor we wnętrzu: postaw na barwne akcenty

Kolor do wnętrza trzeba wprowadzać umiejętnie. Przeczytajcie porady, jak to zrobić na przykład za pomocą drzwi wewnętrznych.

Wśród kolorów wybieranych do domu od kilku lat prym wiedzie neutralna biel. Może wypełnić całe wnętrze, od ścian, przez podłogi, aż po meble i dodatki lub być tylko tłem dla wyrazistych kolorystycznie akcentów. Wprowadzanie barw do aranżacji wymaga jednak pewnej konsekwencji.

Trzy proste reguły

Dużym ułatwieniem w doborze kolorów dla amatora mogą być trzy uniwersalne zasady. Pierwsza z nich dotyczy kontrastów i mówi o tym, aby barwy ciepłe łączyć z zimnymi (np. gorącą czerwień z chłodną zielenią, fiolet z żółtym). Druga zasada odnosi się do harmonijnych połączeń, czyli np. zastosowania we wnętrzu bieli i beżu – jasnych, delikatnych, sąsiadujących ze sobą na kole barw. Trzecia reguła, chętnie wybierana przez minimalistów, pozwala stworzyć wnętrze monochromatyczne. Wystarczy zdecydować się na jeden kolor i konsekwentnie skomponować poszczególne elementy aranżacji. Dla urozmaicenia można wprowadzić tkaniny o ciekawych wzorach i fakturach.

Kolor tam, gdzie się go nie spodziewasz

Jeśli zdecydujemy się na dwa lub trzy wiodące kolory, musimy umiejętnie wprowadzić je do naszego domu. Pole do popisu stanowią nie tylko dodatki i dekoracje, ale także stałe elementy wyposażenia takie, jak schody, drzwi i meble. Tak, nawet schody i drzwi mogą być kolorowe.

W kolekcji drzwi wewnętrznych Destino Unico od Invado mamy możliwość zastosowania wąskich szybek w wyrazistych barwach np. pomarańczowej, fioletowej czy wiśniowej. Taki oryginalny akcent przyciąga wzrok i nadaje charakteru naszej aranżacji. Pamiętajmy jednak, aby wybrany kolor konsekwentnie wpleść jeszcze w kilku innych miejscach. Oderwany od całości akcent kolorystyczny sprawi wrażenie chaosu.

Uniwersalne tło

Stawiając na kolorowe wnętrze powinniśmy liczyć się z ryzykiem, że za kilka lat będziemy mieli go zwyczajnie dosyć. To, co wyraziste może się szybko opatrzyć. Jeśli nie boimy się domowych metamorfoz, warto pomyśleć o stworzeniu neutralnej bazy. Drewno i biel są w tej roli niezastąpione. Jasne ściany możemy skomponować z naturalną podłogą o ciepłej barwie, białymi listwami i drzwiami wewnętrznymi. Ich wybór jest naprawdę duży.

Białe skrzydła drzwiowe są nie tylko eleganckie, ale wbrew pozorom również bardzo praktyczne – mówi Adam Hucz z firmy Invado. Dzięki temu, że są okleinowane bez problemu możemy je wyczyścić i cieszyć się ich estetyką przez długie lata – dodaje ekspert. To, jaką wersję wybierzemy – kolorowa czy neutralna baza, wnętrze wyraziste czy stonowane – zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH