Rolety w salonie pełnią rolę dekoracyjną i stanowią ochronę przed słońcem. Projekt: Małgorzata Borzyszkowska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Rolety w salonie pełnią rolę dekoracyjną i stanowią ochronę przed słońcem. Projekt: Małgorzata Borzyszkowska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 cze 2017 11:50

Rolety i markizy: dobra ochrona i dekoracja okna

Wielkimi krokami zbliżają słoneczne i upalne dni. Szybko nagrzewające się pomieszczenia i ostre słońce przeszkadzają w pracy i odpoczynku. Warto pomyśleć, jak skutecznie zaciemnić okna i ochronić dom przed upałem.

Promieniowanie słoneczne pomaga wytwarzać organizmowi witaminę D, poprawia nastrój i polepsza sen. Jednak dłuższa ekspozycja na słońce ma szkodliwy wpływ na skórę i wzrok. Wychodząc na zewnątrz, zaopatrujemy się w okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.

Równie ważna jest ochrona przed ostrymi promieniami słońca w naszym domu, a w tym mogą pomóc odpowiednie osłony wewnętrzne i zewnętrzne. Polepszą komfort pracy i odpoczynku bez pomocy klimatyzacji. Pozwolą również utrzymać odpowiednią temperaturę i komfort cieplny w pomieszczeniu, a poza naszą skórą i oczami ochronią także meble i ściany przed płowieniem.

Nasłonecznienie wnętrz

Kierunek padania słońca determinuje stopień nasłonecznienie wnętrz, co jest istotne przy urządzaniu domu i wyborze odpowiednich osłon. Optymalna ilość światła słonecznego dochodzi od strony północnej, dlatego jest to dobre miejsce np. na gabinet, w którym można zastosować osłony z transparentnymi tkaninami. 

Zobacz również: Zasłony w salonie. Hit czy kit?

Wschodnia strona gwarantuje za to słońce z rana, dlatego zaleca się urządzanie tutaj sypialni i kuchni, ponieważ wieczorem pomieszczenia te szybko się schładzają. Najwięcej ochrony wymagają okna od południa i zachodu, gdyż słońce świeci w nie ostro i intensywnie. Przydadzą się więc osłony z tkaninami zaciemniającymi. To istotne szczególnie w pokojach dziecięcych, sypialniach oraz miejscach przeznaczonych do pracy.

Rolety wewnętrzne. Tkanina ma znaczenie

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem ochrony przeciwsłonecznej jest montaż rolet wewnętrznych, takich jak rolety wolnowiszące, żaluzje lub plisy okienne. Do wyboru mamy różne typy osłon, które dopasujemy do rodzaju i rozmiaru okna, a także typu wnętrza. Rolety pełnią funkcję ochronną i dekoracyjną. W przypadku ochrony przed słońcem niezwykle ważny jest rodzaj tkaniny. Na rynku znajdziemy tkaniny transparentne, czyli zapewniające przepuszczalność promieni słonecznych. Dzięki nim wnętrze jest zasłonięte, ale nie panuje w nim półmrok. Rolety z transparentnymi tkaninami sprawdzą się w kuchni lub salonie, pokojach usytuowanych od strony północnej lub wschodniej.

Z kolei w mocno nasłonecznionych wnętrzach, w których zależy nam na prywatności i ochronie przed wysoką temperaturą przydadzą się tkaniny zaciemniające. Blokują dostęp światła, zapewniając izolację akustyczną i cieplną. W pomieszczeniu panuje półmrok, więc to dobre rozwiązanie dla okien w łazienkach i sypialniach.

W przypadku ochrony przed słońcem świetnym rozwiązaniem będą innowacyjne i energooszczędne tkaniny typu Screen. Są wykonane z powlekanego włókna szklanego. Unikatowy splot i przezierność tkaniny, sprawiają, że blokują promienie słoneczne, redukując ciepło wpadające przez okna, co pomaga utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu i zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji. Jednocześnie nie przysłaniają widoku za oknem ? mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta rolet wewnętrznych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH