W urządzonym w stonowanych szarościach salonie znalazło się miejsce także na jadalnię. Organizuje ją okrągły stolik, przy którym dumnie prezentują się czarne pantony. Projekt: Chantal Springer. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [20 zdjęć]

W urządzonym w stonowanych szarościach salonie znalazło się miejsce także na jadalnię. Organizuje ją okrągły stolik, przy którym dumnie prezentują się czarne pantony. Projekt: Chantal Springer. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
14 maj 2015 13:51

Salon z jadalnią. 20 projektów z polskich domów

Nieduża jadalnia w salonie to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Jak ją urządzić? Zobaczcie aż 20 pomysłów architektów i projektantów wnętrz.

Jadalnia w domu to marzenie każdego z nas. W dużych i przestronnych wnętrzach centralne miejsce powinien zajmować stół. To on bowiem wyznacza charakter tego pomieszczenia, budując jego stylistykę oraz aurę sprzyjającą biesiadowaniu. Na rynku odnajdziemy wiele pięknych modeli stołów. Oczywiście do skompletowania z wygodnymi krzesłami. Całość odpowiednio zakomponowana stworzy piękne miejsce do spożywania posiłków w rodzinnym gronie.

Właściciele niedużych mieszkań czy małych domków jednorodzinnych wcale nie muszą zazdrościć dodatkowych metrów kwadratowych posiadaczom obszernych apartamentów czy pałacowych wręcz rezydencji. Często bowiem o przestronności, a co za tym idzie estetyce i funkcjonalności aranżowanej przez nasz przestrzeni przesądza nie metraż, lecz spryt i pomysłowość projektanta.

Zasada optymalnego zagospodarowania małych przestrzeni dotyczy głównie zintegrowanej strefy dziennej: kuchni otwartej na salon czy też pokoju dziennego z jadalnią. Jak zatem urządzić nieduży salon z jadalnią? Sposobów na to jest co najmniej kilka. I choć wszystko zależy właściwie od układu naszego mieszkania czy domu, to istnieją uniwersalne zasady zagospodarowania tego typu przestrzeni. Najważniejszą z nich jest dobór odpowiedniego modelu stołu. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się stoły rozkładane. Zajmują one niewiele miejsca, a po rozłożeniu pomieszczą całkiem sporą liczbę osób.

W zintegrowanej strefie dziennej stół najlepiej ustawić jest pod ścianą lub przy wyspie kuchennej – tak, aby co najmniej jedna z jego krawędzi stykała się z tymi obiektami. Pozwoli to zaoszczędzić całkiem sporo miejsca, zapewniając przy tym pełen dostęp do tego mebla. Doskonale w tej roli sprawdzą się stoły o klasycznej formie z kwadratowym bądź prostokątnym blatem. Nie znaczy to jednak, że w małych wnętrzach nie sprawdzą się stoły okrągłe. Wręcz przeciwnie – idealnie wkomponują się w przestrzeń pod skosami czy też elegancką granicą między kuchnią i salonem.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH