Fot. Krister Engström/Stadshem.se.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Fot. Krister Engström/Stadshem.se.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
25 lip 2016 08:13

Skandynawskie salony. Przegląd ciekawych aranżacji wnętrza

Styl skandynawski łączy w sobie praktyczne rozwiązania z nutą romantyzmu. Pozwala stworzyć wystrój nowoczesny, ale przytulny. Wystarczy poznać kilka sztuczek, by szybko przeobrazić dowolne wnętrze w kwintesencję skandynawskiego stylu.

Znakiem rozpoznawczym jednego z najpopularniejszych stylów ostatniego sezonu jest prostota oraz oszczędność, tak zdobień, jak i dodatków. Na jego korzyść bez wątpienia przemawia to, że nie wymaga on czasochłonnych remontów, ani realizacji skomplikowanych założeń projektowych.

Paleta barw: szarości, beże, pastele, czerń i biel

Kluczowa jest paleta barw, która powinna składać się z odcieni subtelnych i naturalnych, takich jak szarości, beże i pastele. Dozwolone są również kontrasty czerni i bieli oraz bardziej nasycone kolory, niemniej jedynie w charakterze niewielkiego detalu. Skandynawskim akcentem w sypialni i salonie staną się wzorzyste i miękkie poduszki oraz puszyste i miłe w dotyku koce. Istotną rolę pełnią również wykończenia i dodatki z naturalnych materiałów, takich jak drewno, czy wiklina. O nowoczesny aspekt skandynawskich wnętrz zadbają z kolei umiejętnie wkomponowane w całość geometryczne kształty. Trafnym wyborem są zarówno tkaniny z nietypowym wzorem, jak i sprzęty codziennego użytku, zaprojektowane z pewną dozą fantazji.
- Wnętrza zaaranżowane w stylu skandynawskim są zarazem ciepłe i przytulne, jak również jasne i przestronne. Bardzo ważny jest dostęp do światła naturalnego, którego w krajach dalekiej Północy jest w ciągu dnia bardzo niewiele. Dlatego też aranżacja zainspirowana Skandynawią powinna stawiać przede wszystkim na delikatne i zwiewne dekoracje okienne, które pozwolą swobodnie przenikać promieniom słonecznym – mówi Izabela Bożek z firmy Eurofirany.

Skandynawski w 3 odsłonach

Scandi nordic
To surowsza, bardziej nordycka odmiana scandi. Jeden z ulubionych stylów w polskich domach jest tu bardziej ascetyczny i zdyscyplinowany niż inne jego odsłony. W norweskich pomieszczeniach prym wiodą ekologiczne rozwiązania oraz naturalne światło. Kontrolowany chłód, naturalne meble i dodatki oraz przemyślane wykorzystanie przestrzeni – wszystko to przywołuje na myśl klimat surowego i malowniczego krajobrazu Norwegii.

Scandi dutch
Styl scandi niejedno ma imię, a najlepszym tego dowodem jest jego holenderska odmiana, w której na pierwszy plan wysuwa się zamiłowanie do elementów retro. Holendrzy lubią nowoczesne aranżacje w stylu skandynawskim, ale w ich domach przeszłość miesza się z teraźniejszością. Wiele mebli i dodatków nawiązuje do bogatej tradycji doskonałego duńskiego designu, a całość jest wyważona i harmonijna.

Scandi swedish
Styl francuski nie jest zarezerwowany jedynie dla Francji. Zakochał się w nim m.in. szwedzki król Gustaw III, który po swojej wizycie w Wersalu postanowił zaszczepić tamtejszy bogaty i pełen przepychu styl na surowy grunt szwedzki. Tak powstał styl gustawiański będący połączeniem francuskiej finezji z prostotą i opanowaniem skandynawskich aranżacji. Taka stylizacja zachwyca skromnością, przytulnością oraz królewskimi akcentami.

Źrodło: Eurofirany, Westwing.pl

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH