• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
14 maj 2009 09:48

ABC kontaktów

Doradzamy, czym się kierować wybierając kontakty

Ekspert radzi
Mateusz Brózda
Chciałoby się powiedzieć: „kontakt jaki jest, każdy widzi”. Wystarczy jednak nieco się zagłębić w katalogi sprzedawców sprzętu elektroinstalacyjnego, by zdać sobie sprawę, że wybór wcale nie jest taki prosty.
Mateusz Brózda

Oferta największych polskich producentów z tej branży – firm Legrand, Kontakt Simon czy Merten – wydaje się wprost niewyczerpana. Gniazda wtykowe możemy podzielić na:

  • natynkowe i podtynkowe,
  • z uziemieniem i bez uziemienia,
  • występujące pojedynczo lub instalowane w ramkach wielokrotnych,
  • bryzgoszczelne (z klapką) oraz pozbawione ochrony przed wodą,
  • z dodatkowymi funkcjami, np. z podświetleniem sygnalizującym obecność napięcia,
  • tradycyjne lub zachwycające wzornictwem.

W przypadku prac elektrycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Bądźmy jednak spokojni, bo jak mówi Mirosław Mazur z firmy Kontakt-Simon: – Zgodnie z przepisami dotyczącymi certyfikacji wszystkie gniazda powinny być oznaczone znakiem „B”. W kwestii bezpieczeństwa możemy więc zaufać producentom. Wybór urządzeń sprowadza się zatem do przesiania dostępnego asortymentu przez sito naszych własnych potrzeb, gustu oraz możliwości finansowych.

Potrzeba matką wynalazku

Gniazdo uniwersalne, czyli takie, które można zastosować w dowolnym pomieszczeniu, nie istnieje. Życie codzienne jest pełne ograniczeń, do których należy się dostosować również przy wyborze sprzętu elektroinstalacyjnego. Najczęściej stosowane są kontakty podtynkowe, ale istnieją też miejsca (piwnice, garaże, niektóre domy z drewna), w których nie można ich zamontować. Wówczas trzeba się zadowolić gniazdem natynkowym, mniej cieszącym oko, ale równie funkcjonalnym. Z kolei na zewnątrz budynków i w pomieszczeniach roboczych o wysokiej wilgotności zalecane jest zastosowanie kontaktów wodoszczelnych z klapką, o minimalnym stopniu ochrony IP44. Chronić sprzęt możemy nie tylko przed wilgocią i pyłem, lecz także przed dostępem osób niepowołanych. W tym celu wyposażamy urządzenia w specjalne klucze uprawniające, bez których podłączenie odbiorników prądu do sieci będzie niemożliwe. A gdy w domu pojawia się mały, ciekawski brzdąc, warto dla jego bezpieczeństwa oraz naszego spokoju zamontować gniazda z przesłonami torów prądowych. Uniemożliwiają one wprowadzenie do styku nieodpowiedniego przedmiotu (np. drutu lub długopisu). Producenci nie zapominają także o osobach niepełnosprawnych, które powinny móc sprawnie się poruszać nie tylko po własnym domu, ale też po hotelach lub budynkach użyteczności publicznej. Firma Berker wypuściła na rynek serię gniazd i łączników, na których umieszczono duże, widoczne z daleka symbole, które dodatkowo są wypukłe i można je rozpoznać dotykiem.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH