• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 lut 2010 11:10

Energia do remontu

Rozpoczyna się okres remontów. Wymieniamy sprzęt, meble, malujemy pokoje. Zapominamy jednak o tym, że pod powierzchnią ścian ciągną się metry przewodów, dzięki którym możemy korzystać z urządzeń zasilanych prądem.

Przed rozpoczęciem remontu instalacji elektrycznej warto zaopatrzyć się w opis montażu obwodów oraz dokumentację powykonawczą. Znajomość rozlokowania przewodów przyda się również w przypadku drobnych prac wymagających wiercenia ścian. Przewody ulokowane są zwykle w tynku lub pod nim. Płaskie kable podtynkowe układa się bezpośrednio w wykutych w ścianach bruzdach, a przewody o innym przekroju w rurkach osłonowych. Atutem pierwszego rozwiązania jest możliwość wykonania płytszych rowków niż przy instalacji rurek. Te ostatnie posiadają jednak niewątpliwą zaletę – umożliwiają późniejszą wymianę kabli bez konieczności kucia ścian. Istnieje również możliwość prowadzenia przewodów na powierzchni wykończonych ścian, w kanałach lub listwach instalacyjnych, w których montować można także gniazda wtyczkowe, łączniki lub oświetlenie miejscowe. Rozwiązanie to nie należy do zbyt estetycznych, ale sprawdza się doskonale w miejscach, w których istnieje potrzeba częstego dokonywania zmian i uzupełnień, np. w biurach czy warsztatach.

Czas na zmiany

Jeśli mieszkamy w starym budownictwie lub instalacja w naszym mieszkaniu ma więcej niż 30 lat, możemy być pewni, że wymaga częściowej lub nawet całkowitej wymiany. Warto w takim przypadku dostosować ją do obecnych wymogów technicznych i prawnych, gwarantując domownikom pełne poczucie bezpieczeństwa. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonano przewody. Dawniej stosowano kable aluminiowe, które obecnie zastępuje się miedzianymi. Mimo pracochłonności wymiana przewodów na dostosowane do współczesnych standardów bez wątpienia się opłaci. Na pewno przedłuży żywotność instalacji, bo miedź cechuje się dużo wyższą wytrzymałością niż aluminium. Pamiętajmy, że kilkadziesiąt lat temu nikt nie przewidywał, że w tak dużym stopniu będziemy się otaczać odbiornikami prądu. Stare przewody o zbyt małym przekroju nie dają sobie rady z dostarczeniem mocy do wszystkich urządzeń. Zmieniając instalację, zaplanujmy liczbę obwodów odpowiadającą naszym obecnym lub - lepiej - przyszłym wymagoniom.

' title=

Z obowiązującymi przepisami musi być instalacja trójprzewodowa. W jej skład wchodzą: przewód fazowy, neutralny i ochronny. Uwaga! Pamiętajmy, że uprawnionemu elektrykowi powinniśmy powierzyć nie tylko zaprojektowanie i wykonanie instalacji, ale także jej remont. Nie próbujmy robić tego na własną rekę.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH