Proj. wnętrza arch. Piotr Stanisz.
Proj. wnętrza arch. Piotr Stanisz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
17 marz 2011 12:20

Jak oszczędzać energię w mieszkaniu? Porady eksperta

Media coraz częściej informują nas o rozmaitych sposobach na zmniejszanie zużycia energii elektrycznej w domach i mieszkaniach. Oszczędzanie energii – podobnie jak np. segregowanie śmieci – staje się coraz częstszą praktyką, dzięki powszechnemu promowaniu ekologicznego trybu życia.

Codzienne zwracanie uwagi na ilość zużywanego prądu i świadome korzystanie z metod jego oszczędzania ma dodatkową dużą zaletę – pozwala na zmniejszenie rachunków i zachowanie większej ilości pieniędzy w comiesięcznym domowym budżecie. Co ciekawe, często nie zdajemy sobie sprawy z jaką łatwością możemy radykalnie zmniejszyć ilość zużywanej energii, zmieniając nieznacznie codzienne nawyki i zwracając uwagę na pozornie nieistotne szczegóły. Jeśli zależy nam na zredukowaniu ilości zużywanej energii elektrycznej, najlepiej zacząć od kuchni, w której zazwyczaj mamy najwięcej możliwości oszczędzania prądu.

Pamiętajmy, by potrawy gotować w niedużej ilości wody w przykrytych naczyniach. Przy zakupie garnków i patelni zwróćmy uwagę, czy ich dno jest gładkie i czy materiał, z którego zostały zrobione dobrze przewodzi ciepło. Posiadacze płyt grzewczych powinni dopasować wielkość naczyń do rozmiarów płyty – ich średnica powinna być większa od średnicy płyty o ok. 2 cm. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że płyta grzewcza dostarcza ciepło przez pewien czas po jej wyłączeniu. Warto zatem wykorzystywać całą energię cieplną dostarczaną przez płytę, wyłączając ją na kilka minut przed zakończeniem gotowania.

Jeżeli często przyrządzamy potrawy wymagające długiego gotowania, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w szybkowar, dzięki któremu zaoszczędzimy prawie połowę energii w porównaniu do tradycyjnego naczynia i – co także bardzo istotne – niespełna 3/4 czasu. Przy urządzaniu kuchni zwróćmy szczególną uwagę na wybór miejsca, w którym umieścimy lodówkę – powinna być ona ustawiona z dala od wszelkich źródeł ciepła (np. piekarnika), a także nie narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Pamiętajmy o jej częstym odmrażaniu, kontrolowaniu stanu uszczelek i niezbyt częstym otwieraniu zamrażalnika. Do lodówki wkładajmy tylko chłodne produkty, najlepiej w szczelnych pojemnikach – dzięki nim jedzenie dłużej zachowa niską temperaturę i świeżość.

Przy zakupie chłodziarko-zamrażarek zwracajmy uwagę na klasę energetyczną produktu. Wybór produktu oznaczonego klasą B pozwoli zaoszczędzić ok. 25% energii w stosunku do urządzeń sygnowanych klasą C – mówi Mirosław Mazur-Domosławski z firmy Kontakt Simon, będącej jednym z największych producentów sprzętu elektroinstalacyjnego w Polsce. Małe ilości wody potrzebne np. do zaparzenia kawy lub herbaty możemy zagotować przy użyciu grzałki elektrycznej lub czajnika elektrycznego.

Jeżeli posiadamy ekspres, korzystajmy z niego śmiało – wymaga on zużycia mniejszej ilości energii niż naczynie z wodą położone na płycie grzewczej lub kuchence gazowej. Starajmy się także systematycznie usuwać kamień z urządzeń służących do gotowania wody – pozwoli to na zaoszczędzenie blisko 10% energii elektrycznej.

Posiadacze zmywarek powinni pamiętać, by korzystać z nich dopiero, kiedy zostaną w pełni zapełnione. Jeśli mamy nawyk opłukiwania naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, korzystajmy z chłodnej wody, a przy wkładaniu ich do urządzenia zwróćmy uwagę, by ustawić je zgodnie z zaleceniem producenta. Coraz więcej zmywarek wyposażonych jest w rozmaite programy energooszczędne, warto więc uważnie przeczytać instrukcję i starać się z nich korzystać.

Zdaniem eksperta
' title=
Urządzeniem, któremu warto poświęcić szczególną uwagę w naszym domu jest także pralka. Znajomość kilku podstawowych zasadach dotyczących korzystania z niej, umożliwi nam znaczne zredukowanie ilości energii elektrycznej, którą pobiera. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że pralka pobiera tyle samo energii bez względu na to ile ubrań pierze – warto więc czasami poczekać i napełnić bęben urządzenia do pełna. Nie korzystajmy zbyt często z prania wstępnego, które jest potrzebne tylko wtedy, gdy ubrania, które chcemy wyprać są mocno zabrudzone. Jeśli istnieje taka możliwość, warto także korzystać z programów ekonomicznego prania.
Mateusz Brózda

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, gdy planujemy zmniejszyć pobór energii, z której korzystamy w naszym domu, jest oświetlenie. Wybór odpowiednich żarówek uzależniony od funkcji jaką pełnią pomieszczenia, z których korzystamy jest kluczowy. Wciąż rosnącą popularnością cieszą się żarówki energooszczędne, nazywane także świetlówkami kompaktowymi. Są nie tylko proekologiczne – przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ale także pobierają znacznie mniej energii – mówi Mirosław Mazur-Domosławski z firmy Kontakt Simon.

Dodatkową zaletą świetlówek wpływającą pozytywnie na stan środowiska naturalnego jest ich wysoki stopień odnawialności – blisko 90% zużytej żarówki nadaje się do recyklingu i wyprodukowania nowej. Pamiętajmy, że świetlówki stanowią odpad niebezpieczny, zawierający szkodliwe dla środowiska substancje, takie jak rtęć. Z tego powodu nie wolno wyrzucać ich do śmieci, ale należy je oddawać do przeznaczonych do tego punktów. Żarówki energooszczędne świecą do dziesięciu razy dłużej niż standardowe, zużywając ok. 80% mniej prądu.

Swoją funkcję najlepiej spełniają w pomieszczeniach, w których z światła korzystamy często i długo – wtedy trwałość świetlówki wysokiej jakości sięga nawet 5-6 lat. Zwracanie uwagi na ilość prądu jaką zużywamy na co dzień nie powinno nikomu przyjść z trudem. Zalety rozsądnego i dojrzałego podejścia do tej problematyki dają nie tylko satysfakcję z powodu proekologicznego trybu życia, ale także pozytywnie odbijają się na naszym portfelu. Warto więc pamiętać, że oszczędzanie energii nie tylko nic nie kosztuje, ale pozwala także sporo zaoszczędzić.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH