W jasnej strefie dziennej oświetlenie pełni bardzo ważne funkcje. Nie tylko rozświetla niedużą przestrzeń, ale też buduje nastrój poprzez różnorodne sceny świetlne. Projekt: Marta Kilan. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

W jasnej strefie dziennej oświetlenie pełni bardzo ważne funkcje. Nie tylko rozświetla niedużą przestrzeń, ale też buduje nastrój poprzez różnorodne sceny świetlne. Projekt: Marta Kilan. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
18 cze 2015 13:02

Nowoczesny salon. Wybierz odpowiednie oświetlenie

W nowoczesnym salonie oświetlenie pełnie wiele funkcji. Jak dobrać odpowiednie? Zobaczcie 15 realizacji w polskich domów.

Oświetlenie w salonie pełni wiele praktycznych funkcji. Jest już nie tylko źródłem światła, ale też elegancką dekoracją i to zarówno za sprawą stylowych opraw świetlnych, jak i nastrojowych scen uzyskanych za pomocą zróżnicowanego natężenia samego światła rozlokowanego w różnych  miejscach.

Dlatego urządzając nowoczesny salon trzeba dokładnie zaplanować nie tylko wybór mebli i okładzin ściennych, ale także oświetlenie. Na początku powinniśmy ustalić ile i jakich źródeł światła potrzebujemy. Czy chcemy mieć tylko centralne oświetlenie w naszym salonie czy też dodatkowo na kanapą? Czy będzie to oświetlenie typu led czy też halogenowe?

Więcej źródeł światła będziemy potrzebować, gdy zdecydujemy się na otwartą strefę - wtedy musimy osobno oświetlić każdą ze stref - wypoczynkową, salonową oraz jadalnianą. Pamiętajmy też, by wybierając oświetlenie do przestrzeni otwartych zachować stylistyczną spójność, a decydując się na dekoracyjne lampy najlepiej wybrać modele z tej samej kolekcji.

Z kolei w małych wnętrzach trzeba uważać, by nie przesadzić z różnorodnością źródeł światła. Najlepiej sprawdzą się tu przenośne lampy dekoracyjne, które w każdej chwili można przestawić bądź po prostu wynieść. Na niedużych przestrzeniach doskonale sprawdzą się także ściemniacze światła, które pozwolą - w zależności od nastroju - tworzyć różnorodne sceny świetlne za pomocą jednego, a nie wielu, źródeł światła.

Dobierając oświetlenie do salonu - radzi Bartłomiej Olesiak, lighting designer w Aquaform - warto zwrócić uwagę na nowinki technologiczne. Jesteśmy przyzwyczajeni, że żarówkę możemy wymienić łatwo i niskim kosztem. Natomiast nowoczesne źródła światła, na przykład takie zintegrowane z oprawą, dają o wiele większe możliwości kreowania wnętrza. Są przy tym bardzo energooszczędne i trwałe, ale kupuje się je raz na wiele lat. Gdy popełnimy błąd przy ich wyborze koszt wymiany może okazać się bardzo wysoki.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • kub-aar, 2015-07-01 00:29:44

    My też mieliśmy konsultacje, i zdecydowaliśmy że chcemy salonu który zrobi nam profejsonalista. Można inspirować się internetem, jasne że można ale piękno kosztuje.

POLECAMY W SERWISACH