• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 wrz 2011 11:00

Pod urokiem Zettel'z

Autorem pomysłu na lampę wiszącą, w której tradycyjne kryształki zastąpiły kartki papieru, jest Ingo Maurer, niemiecki projektant światowej sławy. Nic dziwnego, że także i Zettel'z wkrótce stal się prawdziwą ikoną designu.

' title=

Mistrz światła
' title=
Ingo Maurer Urodził się w 1932 roku na wyspie Reichenau. Wśród jego najbardziej znanych projektów są przede wszystkim nowatorskie projekty oświetlenia: lampa Bulb, Light Structure, Edison...?, Zettel'z, Porca Miseria!. Wiele z nich, w tym m.in. lampa Zettel'z, znalazło swoje miejsce w muzeach designu na całym świecie – w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, w Centrum Pompidou w Paryżu, w Monachium, Barcelonie, Moskwie, Kopenhadze, Amsterdamie, Walencji, Tokio, Osace, filadelfii, Londynie czy Sao Paulo. W 2010 roku światło dzienne ujrzała wystawa „Complete with Bulb – Light by Ingo Maurer” zaprezentowana w Bauhaus Archiv w Berlinie.
.

W oryginalnej wersji z 1997 roku lampa wisząca Zettel'z ma niebagatelną średnicę 120 cm, choć na rynku dostępna jest też „skromniejsza”, o połowę mniejsza jej wersja. A jako że w założeniu designera współprojektantami lampy mieli być sami jej użytkownicy, w zestawie, oprócz 40 firmowo zadrukowanych karteczek znalazło się również 40 pustych kartek – można na nich wypisywać sentencje, życzenia, rysować obrazki – wszystko, co pozwoli nam uczynić projekt Maurera „swoim własnym”.

Nie trzeba się też bać, że karteczek zabraknie lub że się znudzą – w każdej chwili można dokupić nowe. Warto dodać, że Ingo Maurer nie poprzestał na pierwotnym projekcie i w dalszym ciągu tworzy nowe wersje lampy. Wśród nich jest chociażby „BigBang”, w której na 80 karteczkach znalazły się sceny z pop-artowego komiksu Thilo Rothackera. Z kolei w wersji „Blushing” na karteczkach znalazły się wizerunki kobiet z tradycyjnej japońskiej ceramiki.

W skrócie
Nazwa:
Zettel'z
Projektant:
Ingo Maurer
Rok powstania:
1997
Materiał:
szklany cylinder i stalowy szkielet, do którego doczepia się 40 zadrukowanych i 40 pustych karteczek (Zettel'z 5 – śr. 120 cm, Zettel'z 6 – o śr. 60 cm)
Wersje limitowane:
Blushing – karteczki z japońską sztuką erotyczną, BangBoom – z komiksami Thilo Rothackera
Cena:
ok. 2.900 zł (Zettel'z 5), ok. 2.800 zł (Zettel'z 6), ok. 7.369 zł (Blushing) – dostępne m.in. w 9design.pl, www.9design.pl

Fot. 9.design.pl, www.9design.pl

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH