Zobacz galerię [10 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Marta Ustymowicz
31 lip 2017 10:11

Światło we wnętrzu. Jak dopasować lampy do aranżacji

Światło pełni bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Może wpływać ma nie negatywnie, lub przeciwnie, wydobywać z wnętrza atuty. Jak idealnie dopasować lampy? Podpowiadamy...

Pierwszym krokiem przy wyborze lampy jest sprawdzenie jej funkcjonalności – rozprowadzania światła, załamywania promieni oraz dopasowania się do wnętrza. W pomieszczeniu można wykorzystać trzy rodzaje oświetlenia – ogólne, punktowe i dekoracyjne. Przez odpowiednie ich połączenie możemy uzyskać efekt przyjemnego i widnego wnętrza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia?

W dużym salonie, łazience lub kuchni ważne jest wykorzystanie kilku źródeł światła np. poza oświetleniem wiszącym warto zdecydować się również na lampę stołową lub kinkiety. Nie należy jednak przesadzać. Liczba lamp zależy od wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. Kiedy zdecydujemy się na trzy punkty świetlne – wiszące, stojące i punktowe – musimy pamiętać, że podzielą one pomieszczenie na kilka sekcji. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w salonie połączonym z jadalnią. Nad stołem warto umieścić żyrandol, a w części z kompletem wypoczynkowym postawić dużą stojącą lampę. Oświetleniem można również wyeksponować ważny punkt w pomieszczeniu np. obraz czy galerię zdjęć.

Designerskie lampy

Poza funkcjonalnością znaczenie ma również design oświetlenia oraz dopasowanie go do pomieszczenia. W industrialnym wnętrzu nie umieścimy klasycznej lampy, a w minimalistycznym – zdobionego żyrandola. Jeśli często zmieniamy style wnętrzarskie, lepiej zdecydować się na oświetlenie o jak najbardziej neutralnej formie. Natomiast w przypadku surowego, stonowanego pomieszczenia można wybrać bardziej designerską wersję. Poniżej prezentujemy propozycje 10 nietypowych lamp.

Inne pomysły na oświetlenie salonu znajdziesz TUTAJ.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH