• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 sty 2012 12:39

Wszystko o LED

Oświetlenie LED jest zdecydowanym hitem mijającego roku, a to przecież dopiero początek kariery technologii LED w naszym życiu. Wokół nas coraz więcej mówi się o tym, by zastąpić dotychczas wykorzystywane żarówki, nawet te energooszczędne, na ekologiczne i wydajne LED-y.

Dlatego warto dowiedzieć się więcej, czym jest technologia, w której branża oświetleniowa widzi przyszłość. Odpowiedzi na te pytanie udzielił nasz redakcyjny ekspert, Mateusz Brózda.

Rozszyfruj – LED

Niemal każdy słyszał określenie „LED”, ale mało kto wie, jakie jest jego rozwinięcie. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od słów Light Emitting Diode. W języku polskim jest to nic innego jak dioda elektroluminescencyjna, jednak nazwę tę można uznać za zbyt nieprzystępną, biorąc pod uwagę obszerną grupę odbiorców.

Wiele osób mogło zetknąć się z technologią LED już dawno, bo choć jest to technologia nowoczesna – to znana jest od wielu lat - diody zostały wynalezione w Rosji w 1920 roku. Zostały one wprowadzone do praktycznego stosowania w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku.

Dawniej wykorzystywana były np. w kontrolkach sprzętu elektronicznego, w których najczęściej można było spotkać LEDy w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym czy czerwonym. Tych jednak nie można było wykorzystać w oświetleniu większych powierzchni.

Na szczęście dla wszystkich opracowano technologię pozwalającą na tanią produkcję diod, które świeciły w kolorze białym. Nie było to jednak takie proste – dioda to element półprzewodnikowy, przez co może emitować jedynie wąską częstotliwość fali świetlnej, a więc świecić w jednym kolorze.

Światło białe uzyskuje się na dwa sposoby – pierwszym jest łączenie LEDów w trzech podstawowych barwach RGB, które razem emitują światło białe. To rozwiązanie znane jest m.in. z monitorów i telewizorów. Drugim sposobem jest pokrycie soczewki diody emitującej światło w niewidzialnym ultrafiolecie luminoforem, który świeci na biało.

Oświetlenie wnętrzowe, Kontakt-Simon
Oświetlenie wnętrzowe, Kontakt-Simon

Co można zyskać wybierając LEDy?

Zastosowanie technologii diodowej niesie ze sobą wiele korzyści dla konsumenta. Przede wszystkim oświetlenie LEDowe jest dużo bardziej energooszczędne, niż inne dostępne na rynku rozwiązania. Diody są 200 % bardziej energooszczędne niż kompaktowe lampy fluorescencyjne, czyli popularne świetlówki, a także do 10-krotnie bardziej oszczędne niż żarówki.

Ich energooszczędność wynika z faktu, iż niemal cała dostarczana do diody energia zamieniana jest w światło. Ponadto, diody w oświetleniu produkowanym przez renomowane firmy jak Kontakt-Simon w Polsce, cechują się niezwykle długą żywotnością. Diody nie palą się, ani nie migoczą.

Żywotność jednej diody może ociągnąć nawet 100 tys. godzin świecenia w przypadku produktów najwyższej jakości. To przekłada się na 10 godzin pracy dziennie przez 27 lat lub 11 lat ciągłej pracy. Przy takich wynikach żarówka, której czas pracy szacowany jest na 1000 – 2000 godzin, a nawet energooszczędna świetlówka (10 000 h świecenia) wypadają blado.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Gość, 2012-01-25 11:38:22

    Temat oświetlenia led jest nam bardzo bliski i cieszymy się, że jest on coraz częściej poruszany w miejscach takich jak te.

    Dla nas również energooszczędność i ekologia są najważniejsze i mamy nadzieję, że ta technologia zyska coraz więcej zwolenników.

    Pozdrawiamy

POLECAMY W SERWISACH